Algılanan ana-baba tutumlarının ergenlerin kişisel yönelimleri ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationships between perceived parentalattitudes and adolescents' personal orientations
- Tez No: 534650
- Danışmanlar: DR. SELÇUK ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Araştırmanın amacı lise öğrencilerinin kişisel yönelimleri ile algılanan anne baba tutumları arasındaki ilişkileri belirlemektedir. Bolu ili Merkez ilçesinde 2017-2018 eğitim öğretim yılı içerisinde lise eğitimi gören 14-18 yaş aralığındaki 496 kişi araştırmanın örneklemi olarak belirlenmiştir. Araştırma verilerinin toplanmasında Kuzgun ve Eldeleklioğlu tarafından geliştirilen ana baba tutum ölçeği ve Shostrom tarafından geliştirilen kişisel yönelim envanteri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre anne-baba tutumlarının kişisel yönelimlere ilişkin tüm faktörler üzerinde anlamlı etkisi vardır. Demokratik anne baba tutumlarının etkileri olumlu yönde iken, koruyucu-istekçi ve otoriter anne baba tutumlarının kişisel yönelimler üzerinde olumsuz etkiler oluşturduğu görülmüştür. Yapılan t-test ve varyans analizi sonuçlarına göre erkek öğrencilerin ve 17-18 yaş aralığındaki katılımcıların algıladığı otoriter anne baba tutumları diğer gruplardan yüksektir. Cinsiyet açısından yapılan değerlendirme sonucuna göre, kadınların desteği içten alma düzeyleri ve duygusal açıklıkları daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the relationships between the personal orientations of high school students and perceived parental attitudes. 496 people aged 14-18 years who were in high school in 2017-2018 academic year in Bolu province were determined as the sample of the study. Parental attitude scale developed by Kuzgun and Eldeleklioğlu and personal orientation inventory developed by Shostrom were used to collect the research data. According to the findings of the study, parental attitudes have a significant effect on all factors related to personal orientations. While the effects of democratic parental attitudes are positive, it has been observed that the protective and demanding parental attitudes have negative effects on personal orientations. According to the results of ttest and variance analysis, perception of authoritarian parental attitudes of male students and the participants between the ages of 17 and 18 are higher than the other groups. According to the results of the evaluation made in terms of gender, inner directed support and feeling reactivity is higher amon women.