Damsa Baraj Gölü'nün ( Nevşehir) oligochaeta faunası
Oligochaeta fauna in Damsa Dams
- Tez No: 534680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM FINDIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada Damsa Baraj Gölü'nün Oligochaeta faunasını tespit etmek amacıyla Nisan 2014-Nisan 2016 tarihleri arasında mevsimsel olarak 3 derin 2 littoral olmak üzere 5 istasyondanörnekleme yapılmıştır. Çalışma süresince gölde 453 birey incelenmiş veOligochaeta sınıfına ait 1 takım, 2 familya ve 11 tür teşhis edilmiştir. Çalışma alanında en fazla tür sayısı 174 birey ile 3. istasyon ve 141 birey ile 5. istasyonlar olarak bulunmuştur. Çalışma süresince tüm istasyolarda türlere rastlanılmıştır. Gölde Stylaria lacustris Linnaeus,1767 (19,64) ve Limnodrilus hoffmeisteri Claparéde,1862 (% 18,76) türlerinin baskın olduğu, Nais elinguis Müller,1774 (% 0,22) türünün ise en az sayıda olduğu gözlenmiştir. En fazla bireye, 174 birey ile littoral istasyon olan 3. istasyonda rastlanılmıştır. En fazla oligochaeta bireyi yaz mevsiminde gözlenmiştir. Tür çeşitliliği bakımından en fazla tür bulunan istasyonların 8'er tür ile 3 ve 5. istasyonlar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Study was carried out seasonally at 5 station between April 2014 and April 2016 in order to determine the Oligochaeta fauna of the Damsa Dam Lake. During the study, 453 individuals were examined in the lake and 1 ordo, 2 families and 11 species of the Oligochaeta class were identified. The highest abundances were found to be the thirth (3ͭ ͪ) and fifth (5ͭͪ ) station with 174and 141 individuals respectively. Stylaria lacustris Linnaeus,1767 (19,64) and Limnodrilus hoffmeisteri Claparéde,1862 (18,76) were found as the dominant species in the lake, Despite that Nais elinguis Müller,1774 (0,22) was found rare. The highest number of individuals (174) was found in the littoral (3rd) station. The highest Oligochaeta abundance was observed in summer. The highest species diversity have been found to be stations 3 and 5 with 8 species.