Çoruh havzası taban akış modeli
Coruh basin baseflow model
  1. Tez No: 534681
  2. Yazar: SAİT TAŞCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Su biliminden faydalanılarak kullanım alanına yakın suyun kontrol altında tutulması ve ondan optimum seviyede faydalanılması gerekmektedir. Kullanılabilir su ise dolaysız akış ve dolaylı akış olarak gerçekleşmektedir. Özellikle kurak dönemlerde akarsuda oluşan akımın ne kadarlık kısmının taban akışı olarak gerçekleştiğinin belirlenmesi büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı Çoruh havzası için Taban Akış İndeksi (TAI) ve Taban Akış Debilerinin (Qb) havza karakteristikleri ve diğer değişkenler yardımıyla model olarak ortaya konulmasıdır. Bu kapsamda İngiliz Hidroloji Enstitüsü Yumuşatılmış Minimumlar Yöntemi (İHEY) kullanılarak Çoruh havzasında yer alan 10 adet Akım Gözlem İstasyonuna (AGİ) ait taban akışı indeksi ve taban akışı değerleri hesaplanmıştır. Bu değerler ile havza karakteristikleri ve diğer değişkenlerde kullanılarak Çoruh havzası taban akış modeli oluşturulmuştur. Modele ait TAI modeli determinasyon katsayısı R²= 0,842, Qb modeli determinasyon katsayısı R²= 0,99 olarak elde edilerek, modelin kullanılabilirliği ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
By making use of water science, it is necessary to keep water near its usage area under control and to use it at optimum level. On the other hand, available water comes as direct flow and indirect flow. It is very important to determine how much part of the flow occurring in stream especially in dry periods comes as a baseflow. This study aims to present base flow index (BFI) and base flow rate (Qb) for Coruh Basin as a model with the help of basin characteristics and other variables. In this context, the baseflow index and baseflow values of 10 gauging stations for streamflow observations within Coruh Basin have been calculated by using the smoothed minima method of United Kingdom Institute of Hydrology (UKIH). Coruh Basin baseflow model has been set by using basin characteristics and other variables with these values. The validity of the model has been proved by obtaining BFI model determination coefficient of the model as R²= 0,842 and Qb model determination coefficient of it as R²= 0, 99.