İş güvenliği uzmanlarının cezai sorumluluğu ve mevcut sistemde inisiyatifleri
Criminal liability of occupational safety specialists and their initiatives within the present system
- Tez No: 534682
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MAHMUT KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Tarihsel gelişim açısından incelendiğinde; İş sağlığı ve güvenliğinin önemi sadece maliyet, prestij veya itibar açısından değil, küçük ölçekli şirketinden en stratejik kurumuna kadar tüm unsurlarıyla o ülkenin gelişmişlik düzeyini ortaya koymasıdır. İş sağlığı ve güvenliği kültürünün oluşmasında önemli bir aktör de İş Güvenliği Uzmanıdır. Profesyonel olarak görev yapan İş Güvenliği Uzmanı proaktif düşünerek tehlikeleri belirleyip tedbir aldırarak iş kazası olması durumunda oluşacak maliyetleri önceden sıfırlayan kritik bir misyona sahiptir. Bu aktöre mesleki etik ilkelere göre çalışma olanağı verilmeli ve gerekli serbestlik tanınmalıdır ki tüm yönleriyle iş hukukunun tüm aktörleri tatmin olabilsin. Bu çalışmada; Türkiye'de görev yapan İş Güvenliği Uzmanlarının mevcut ceza hukukumuz açısından iş kazası durumunda sorumlulukları tespit edilmiştir. Aynı zamanda mevcut iş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çerçevesinde işverenlerle olan ilişkileri, yükümlülükleri ve tehlikeleri belirleme ve bildirmedeki inisiyatifleri belirlenmeye çalışılmıştır. Yüz yüze ve e-posta ile anket uygulanan İş Güvenliği Uzmanlarının cevapları SPSS 21 programı kullanılarak analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Çalışmanın Türkiye'de İş sağlığı ve güvenliği politikasına katkıda bulunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
When examined in terms of historical development; the importance of Occupational Safety is not only about the cost, prestige or reputation but also by all the elements ranging from small scale companies to strategic institutions setting forth the country's level of development. A significant actor in generating Ocupational Health and Safety culture is Occupational Safety Specialist as well. The costs that occur as if a work accident happened are reseted earlier on by Occupational Safety Specialist who has a crucial mission serving as a professional by conceiving proactively. Possibility of performing due to the professional ethics and neccesary permissiveness has to be given to this actor that all the actors of the Business Law could have been satisfied. In this study; the responsibilities of the Occupational Safety Specialists in Turkey as if a work accident occurs according to the actual Criminal Law are detected. At the same time within the framework of Occupational Health and Safety Law, interrelations with the employers, liabilities and initiatives at detecting and reporting dangers are examined. The answers of the Occupational Safety Specialists applied face-to-face and e-mail connection polls are examined and interpretted by using SPSS Statistics 21 program. Considering that the study will contribute to the policy of Occupational Health and Safety in Turkey.