Anonim şirketlerde genel kurul kararlarının iptali
The cancelation of the general assembly resolutions in the joined stock companies
- Tez No: 534732
- Danışmanlar: PROF. DR. RAUF KARASU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Tüzel kişilerde, faaliyetler organlar aracılığıyla yürütülür. Bu çerçevede, anonim şirketlerin de yönetim kurulu ve genel kurul olmak üzere kanunen iki zorunlu organı bulunmaktadır. Bu organlardan genel kurul, anonim şirketin irade ve karar organıdır. Bu organın aldığı kararlar hem toplantıda hazır bulunup karara olumlu oy veren pay sahipleri hakkında, hem de toplantıda hazır bulunmayan veya bulunmakla birlikte karara olumsuz oy veren pay sahipleri hakkında geçerlidir. Bu durum, oy çokluğunu elinde bulunduranların haksız ve yersiz kararlarıyla azlığın menfaatlerine zarar verme tehlikesini ortaya çıkarmaktadır. Kanun koyucu da bu tehlikeyi bertaraf etmek amacıyla, anonim şirketlerde genel kurul kararlarının iptalini düzenlemiştir. Tezimizde de iptal konusu ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In legal entities, activities are carried out through bodies. In this context, joint stock companies have two mandatory bodies, namely the board of directors and the general assembly. The general assembly of these bodies is the decision-making body of the joint stock company. The decisions of this body are valid both for the shareholders who are present at the meeting and who are positive about the decision, and also for the shareholders who are not present at the meeting or who have negative votes for the decision. This situation poses the danger of unlawful and unwarranted decisions of those holding the majority of votes and harming the interests of the minorities. In order to eliminate this danger, the legislator also arranged the cancellation of the general assembly decisions in joint stock companies. In our thesis, the issue of cancellation has been examined in detail.