Hamas'ın yeni medya kullanım pratikleri: Hedef kitleler ve içerikler
New media using practices of Hamas: Target audiences and contents
  1. Tez No: 534755
  2. Yazar: ISLAM A.H. ALHALAYQA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH MUTLU BİNARK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Journalism, Radio and Television
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 347
Özet
Bu tez çalışması, Hamas'ın yeni medya kullanımı pratiğini tarihsel ve sosyal bir çerçevede incelemektedir. Bu tezde, bir yandan Hamas'ın kuruluşu, kuruluş koşulları, Müslüman Kardeşler hareketiyle bağlantısı, İslami ideolojisi irdelenirken diğer yandan İsrail işgali ve tehdidi altındaki Filistin toprakları gibi çatışmalı bir bölgede“bir direniş örgütü”olarak doğması gibi boyutlar ve tesirler göz ardı edilmeden ele alınmıştır. Hamas'ın oluşumunu etkileyen bu faktör ve koşulların, hareketin kullandığı/ başvurduğu söylemler, medya dili ve propaganda teknikleri geliştirmesine etkisi olduğu inkar edilemez. Chomsky'nin Propaganda yaklaşımından hareket eden bu tez araştırması, Hamas'ın özellikle yeni medya kullanım pratiğinde, hedef kitleleri ve yayın içeriklerini tartışmaya yoğunlaşmıştır. Biri uygulamalı, ikisi kuramsal olmak üzere 3 bölümden oluşan bu tez araştırmasında; ilk olarak kuramsal bir çerçeve kurulmuş olup yeni medya, propaganda ve Chomsky'nin propaganda modeli gibi konulara değinilmiştir. Birinci bölümde Hamas'ın tarihçesi, yapısı, İhvan ile ilişkisi ve ideolojisine yer verilmiştir. Hamas'ın geçmişten bugüne medya kullanım pratiği, medya kuruluşları ve medya stratejileri incelenmiştir. Saha çalışmasından oluşan uygulamalı bölüm ise Hamas'ın yeni medya ve özellikle sosyal medya kullanım pratiğine odaklanılmış, Hamas'ın bazı medya yöneticileriyle derinlemesine görüşmeler yapılmış, web siteler ve sosyal medyada üretilen içeriklerin içerik çözümlemesi yapılmıştır. Sonuçta yeni medya ve sosyal medya, çeşitli direniş ve toplumsal örgütlere sağladığı gibi Hamas için de kendi sözünü üretme ve dolaşıma sokmada, yaymada önemli ve faydalı bir platformlar olup, Hamas'ın ambargolardan çıkış için bir kapı açmıştır. Dolayısıyla Hamas, propagandasını yaparken bu ortamları yoğun bir şekilde kullanmaktadır. Saha çalışmasındaki örneklerde ortaya konduğu üzere, bazı sorunlarda gayet başarılı ve etkili olurken bazılarında ise eksiklik ve başarısızlıkları görülmüştür. Diğer yandan Hamas, yeni medyayı kullanırken bazı ciddi zorluklarla da karşı karşıya kalmıştır. Bunlara bir kaç örnek vermek gerekirse; Batı menşeli sosyal medyanın Hamas'ın hesaplarına karşı kısıtlama, sayfaları kapatması vb. sayılabilir. Hamas'ta yeni medya uzmanlarının ve dünyaya farklı dillerle seslenebilen profesyonel ekiplerin eksikliğini de burada sayabiliriz.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Hamas's practice and use of new media in a historical and social framework. And while it focuses on highlighting and studying the emergence of Hamas –conditions associated with it, its connection with the Muslim Brotherhood movement, and its Islamic ideology – it doesnt ignore other factors and conditions that contributed in shaping the movement and formulating its attitudes, such as the emerging of Hamas as a resistance movement in a conflicting area like the palestinian territories under occupation. This thesis assumes that these factors and conditions associated with emergence of Hamas have undoubtedly contributed in the development of its discourse, media language and propaganda techniques. This thesis, which is based on the Chomsky's Propaganda approach focuses on discussing Hamas's target masses and audiences. İt discusses broadcasting and publication contents of Hamas especially the practice and use of new media This thesis consists of three major parts; one is practical, and two are theoretical. A theoretical framework was established to shed light on new media, propaganda, and Chomsky's approach of propaganda From a theoretical angle. The first chapter deals with the history of Hamas, its structure, its ideology, and its relationship with the Muslim Brotherhood movement. This chapter also examines Hamas media strategies and practices since its inception, and monitors its media institutions from the beginning up to this day. As for the practical section that includes fieldwork, it focuses on Hamas' use of new media and especially social media, in-depth interviews were conducted with some Hamas media makers and managers, and a content analysis was conducted on content produced by Hamas's websites and social media. As a result, new media and social media have served as a useful platforms for Hamas – as well as for other social and resistance movements – to produce and publish its speech, discourse and propaganda. They opened up a door for Hamas to escape the blockades and siege. Hence, Hamas is using these platforms intensively in spreading its propaganda. As demonstrated in the fieldwork examples, in some times and cases Hamas was very successful and effective, while at others it was lacking and failing. On the other hand, Hamas faced some serious difficulties and challenges when using new media. To give a few examples; social media sites of Western origin restricted Hamas's accounts, closed pages and accounts, and so on. İn addition, we can list the lack of new media specialists and professional teams in Hamas and who can address the world with is languages.