Dolmabahçe Sarayı ile Beylerbeyi Sarayı kalemişi süslemelerinin dönem, renk, desen ve form özellikleri açısından karşılaştırmalı incelenmesi
A comparative analysis of Dolmabahçe Palace's and Beylerbeyi Palace's penli ornaments in terms of era, color, pattern and form
- Tez No: 534793
- Danışmanlar: DOÇ. MÜNEVVER ÜÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tezhip Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
19. yüzyılda askeri ve siyasi alanda gerçekleşen Batılılaşma hareketi, sanatsal ve kültürel değişimleri de beraberinde getirmiştir. Özellikle mimari alanda cephelerde ve iç mekanlarda Batılı üslupların kullanımı yaygınlaşmıştır. Batılılaşma dönemi ile birlikte, bu dönemde inşa edilen saray yapıları, geleneksel saray mimarisi ve süslemeleri bakımından Batılı tarzda yeni bir anlayışın öncüleri olmuşlardır. Bu dönemde yapılan Dolmabahçe ve Beylerbeyi sarayları en önemli mimari yapılardır. Bu tezde Dolmabahçe ve Beylerbeyi sarayları, iç mekân süslemelerinde bulunan, motif ve üslup özellikleri bakımından incelenmiş, benzerlik ve farklılıklar değerlendirilerek aydınlatılmaya çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Dolmabahçe, Beylerbeyi, Barok, Eklektik, Saray
Özet (Çeviri)
The Westernization movement which took place in the political and military fields in the 19th century brought with it artistic and cultural changes. Particularly, in architecture, the use of Western styles in façades and interior spaces has become prevalent. Along with the westernization period, the palace structures built during this era became the pioneers of a new Western style in terms of traditional palace architecture and decoration. Dolmabahçe and Beylerbeyi palaces built during this Westernization period are the most significant architectural structures. In this thesis, while interior decoration of Dolmabahçe and Beylerbeyi palaces is examined with regard to motifs and stylistic features, similarities and differences between these decorations are tried to be clarified. KEYWORDS: Dolmabahçe, Beylerbeyi, Baroque, Eclectic, Palace