Farklı manuel budama makaslarının ergonomik ve kesme performansı açısından incelenmesi
Examination of different manuel pruning shears in terms of ergonomic and cutting performance
- Tez No: 534813
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL ÇAĞATAY SELVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma, piyasa koşullarında budama makası adı altında satılan bazı makasların kesme kuvvetleri ve ergonomik açıdan karşılaştırılmalı olarak incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Konu kapsamında değerlendirilmeye alınan makaslar piyasada rahatlıkla bulunabilecek bıçaklar arasından 10 farklı tipte seçilmiş ve her birine makasları temsilen 1'den 10 kadar bir numara verilmiştir. Denemelerde bitkisel materyal olarak fındık dip sürgünleri kullanılmıştır. Materyallerin kesilme işlemi ön denemeleri de yapılarak elle kesimi simüle edecek şekilde, 300 mm/min sabit hızda ve 5 farklı çap grubunda (5.85, 8.00, 10.00, 10.87, 12.35 mm) 10 tekerrürlü olacak şekilde gerçekleştirilmiştir. Kuvvet verileri Lloyd test cihazı ile içerisinde NEXYGEN yazılımı bulunan bir bilgisayar kullanılarak alınmıştır. Fındık dip sürgünlerine ait çap değerleri kovaryet olarak modele dahil edilmiş, bunların etkisi modelden elemine edilerek sadece makasların ergonomik özelliklerinin kuvvet değerleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Ortalamalar arasındaki karşılaştırmalar için LSD testi, verilerin analizinde ise kovaryans analizi kullanılmıştır. Sonuçlar %1 önem seviyesinde istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Elde edilen sonuçlara göre tüm çap gruplarında en küçük kuvvet değerleri 5'nolu makasla, en büyük kuvvet değerleri ise 10'nolu makasla yapılan kesme işleminde gerçekleşmiştir. Makaslar çap gruplarına bağlı olarak kendi içerisinde değerlendirildiğinde kuvvet değerlerinde değişim açısından en büyük değişim % 526 ile 1 no'lu makasta gerçekleşmiştir. En küçük yüzde değişim ise % 246 ile 7 no'lu makasta gerçekleşmiştir. Bütün veriler birlikte dikkate alındığında kesme kuvvetleri açısından 5'nolu makasın diğer makaslara göre ergonomik açıdan daha az kuvvetle aynı işlemi gerçekleştirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to examine the cutting forces and the ergonomics of some scissors sold under the name of pruning shears in the market conditions. The pruning shears, which were evaluated in the scope of the subject, were selected from 10 different types among the blades which can be found easily in the Turkish market and each one was given a number from 1 to 10 representing the shears. In the tests, hazelnut suckers were used as cutting material. The materials were pre-experimented to simulate manual cutting, with a repetition of 300 mm / min at constant speed and 5 different diameter groups (5.85, 8.00, 10.00, 10.87, 12.35 mm) with 10 replications. Force data were obtained using a computer with NEXYGEN software with the Lloyd tester. Diameter values of hazelnut suckers were included in the model as covariates and their effect was eliminated from the model and only the effect of ergonomic properties of shears on force values was investigated. LSD test was used for comparisons between means and covariance analysis was used for data analysis. Results were statistically significant at 1% significance level. According to the results; the smallest force values were obtained by fifth shear, while the highest force values were acquired by tenth in all diameter groups. When the shears were evaluated within their own diameter groups, the biggest changing in the force values was % 526 and the 1st in the shears. The smallest percentage change was observed in the 7th shears with the number of % 246. When all the data were taken into consideration, it was seen that the fifth shears performed the same process with less force than the other shears in terms of cutting forces.