Kırsal kadının semt pazarlarındaki girişimciliğini etkileyen faktörlerin belirlenmesi: Samsun ili örneği
Factors effective rural women's entrepreneurship in local markets: the case of Samsun province, Turkey
- Tez No: 534815
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT DEMİRYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı, kırsal alanda yaşayan kadınları semt pazarlarında girişimci olmaya yönlendiren faktörleri tespit etmek, kırsal kadınların girişimcilik ve pazarcılık faaliyetlerini sürdürürken karşılaştıkları sorunları ortaya koymaktır. Araştırmada kadın üreticilerin yoğun olduğu Alaçam ve Bafra ilçelerinde bulunan semt pazarları araştırma alanı olarak seçilmiştir ve pazarlardaki 75 kadın satıcı ile birebir görüşülerek yapılan anketlerden elde edilen birincil veriler kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; kadınların pazarcılık yapma nedenleri arasında %17' si gelecek endişesi taşıdıklarını, %14'ü gelirlerini arttırmak istediklerini ve %11'i ise pazarcılık dışında iş bulamamalarından dolayı olduğunu belirtmişlerdir. Kadınlar pazarcılık mesleğine kendi kararları doğrultusunda başladıklarını ifade etmişlerdir ve %28'i mesleklerindeki en önemli sorunu sosyal güvencelerinin olmaması olarak görmektedirler. Pazarcılık mesleği dışında bir iş yapma düşünceleri incelendiğinde; konfeksiyon atölyesi açmayı düşünmektedirler. Pazarcıların %43' ü pazarcılık yapmaktan memnun olduklarını, %54' ü pazarcılığı sürekli bir meslek olarak gördüklerini çünkü kazançlı bir iş olduğunu ve gelirlerini yükselttiğini dile getirmişlerdir. Kadın pazarcıların % 19'u altyapı eksikliği ve rakiplere, müşterilere göre ürün fiyatlarını düşürmekten ayrıca %17' si yağışlı havalar ile pazardaki alt yapı eksikliğini pazarda karşılaştıkları sorunlar olarak sıralamışlardır. Pazar ve piyasa hakkında bilgileri, yenilikleri kadın pazarcıların çoğunluğu pazardan, satışlardan ve sosyal çevrelerinden öğrenmektedir. Kadın pazarcıların girişimciliklerinin önündeki en büyük üç engel sırayla; sermayelerinin az ya da yetersiz olması, eğitim seviyelerinin düşük olmasından kaynaklanan mesleki yetersizlikler ve deneyimlerinin az olması ya da hiç olmaması olarak ifade edilmiştir. Sermayeleri az ya da yetersiz olduğu için kredi kullanamayan ve pazarcılık yapan, birer mikro girişimcilik örneği sergileyen kadınlara yönelik özel krediler verilebilir ve bu sayede sermayeleri arttırılabilir. Deneyim eksikliği yaşayan kadınlara yönelik aktif destek verebilecek olan kurum ve kuruluşlar, eğitim ve yayım çalışmalarını ağırlık verebilir. Kırsal kadınların kooperatifleşerek pazar ve piyasa hakkındaki bilgileri paylaşabilecekleri bir bilgi iletişim ağı kurmaları sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to define the factors that lead rural women to become entrepreneurs in local markets and reveal the problems faced by rural women during their entrepreneurship and market activities. Alaçam ve Bafra districts were selected as research area where women entrepreneurs concentrated and the primary data were collected from surveys conducted with face to face interviews with 75 women in the markets, used in the research. According to findings; women's reason for working in the markets were found 17% of them concerned about as their future, 14% of them wanted to increase their income and 11% of them could not find a job apart from the market. Women have stated that they started their career in the marketplace through the direction of their own decisions and 28% of them perceved as lack of social insurance as the most important problem in their profession. When the thoughts of doing business other than their profession were examined; they wanted to open a garment workplace. 43% of marketers stated that they were satisfied with their profession and 54% of them saw the market as permanent profession due to a profitable business and raise their revenues. Women marketers sort the problems in the market; 19% of them as infrastructure deficiency and decreasing the product prices according to the customers or competitors, 17% of them as rainy weather and infrastructure deficiency. Majority of the women marketers learned information about market and marketplace from the market, sales and social environment. Three major obstacles to women marketers' entrepreneurship were stated as; limited or inadequate funds, professional insufficiency due to low educational level and lack of experience. Private loans can be given to women such as micro-entrepreneurship example thus it can increase their fund. Institutions and organizations, which provide active support, may increase trainings devoted to women who have lack of experience. Facilitating rural women cooperative, a more effective information network about the market and marketplace can be established.