Karayaka ve Bafra koyunlarında süt verimi ile ilişkili bazı lokusların araştırılması
Investigation of some microsatellite loci related to milk yield in Karayaka and Bafra sheep
  1. Tez No: 534821
  2. Yazar: MERVE BUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT MERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin bir dalı olan koyun yetiştiriciliği uzun yıllardır yapılmakta ve ülkemiz ekonomisine büyük oranlarda katkı sağlamaktadır. Bu çalışmada Karayaka ve Bafra koyunlarında süt verimi ile ilişkili olduğu bildirilen bazı mikrosatellit lokusların allelik varyasyonlarının karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezinde bulunan 2 farklı populasyondan seçilen toplam 56 koyuna ait koyunlardan alınan kan örnekleri DNA izolasyonu için kullanılmıştır. Populasyonların süt verimleri bakımından allelik varyasyonları BM143, BM4311, MCM53, BM9058, CP125, BM4621, AE101, JMP1, ILSTS87, CSRD293, MCM214 ve JMP12 mikrosatelit lokuslarında incelenmiştir. Bu lokusların polimorfizm bilgi içeriği (PIC) değerleri sırasıyla; 0.853, 0.927, 0.932, 0.950, 0.929, 0.932, 0.919, 0.934 ve 0.935 olarak bulunmuştur. En çok allel BM4621 (30) en az allel ise BM143 (14) mikrosatelit lokusunda tespit edilmiştir. Çalışılan lokuslarda BM9050, CP125 ve AE101 lokuslarından amplifikasyon alınamamıştır. Elde edilen ilk bulgular çalışılan populasyonlarda yüksek süt verimi ile ilgili olduğu bildirilen allellerin bulunduğunu ortaya koymuştur. Populasyondaki allelik zenginliğin yüksek olması süt verimi ile ilişki olan alleller bakımından her iki genotipin de bir örneklikten uzak olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Sheep husbandry which is a part of animal husbandry is practiced for many years and is contributed largely to our countries economy. In this study, comparative examination of allelic variations of some microsatellite locuses which were reported that are related with milk production in Karayaka and Bafra sheeps was aimed. Blood samples from total number of 56 sheep from 2 different population which were raised in Ondokuz Mayıs University Agricultural Research and Application Center were used for DNA isolation. Allelic variations in terms of populations milk production were examined in BM143, BM4311, MCM53, BM9058, CP125, BM4621, AE101, JMP1, ILSTS87, CSRD293, MCM214 and JMP12 microsatellite loci. This loci polymorphism information content (PIC) were found as 0.853, 0.927, 0.932, 0.950, 0.929, 0.932, 0.919, 0.934 and 0.935 respectively. Most allel number were found in BM4621 (30) and least allel number was found in BM143 (14) microsatellite loci. In studied loci, amplification was not obtained from BM9050, CP125 ve AE101 loci. First obtained datas revealed that allels which are reported that related with milk production have present in the populations. High level of allelic diversity in the populations has shown that the populations are far away from uniformity in terms of milk production related allels.