Aksa Göynük (Bolu) enerji termik santrali düzenli atık depolama sahasının jeoteknik incelemesi
Geotechnical investigation of Aksa Göynük (Bolu) energy thermal power plant sanitary landfill field
  1. Tez No: 534822
  2. Yazar: TUĞÇE LEBLEBİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN GÜNEYLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışma, Aksa Göynük Enerji Termik Santralinden çıkan kül atıkları, alçıtaşı ve arıtma çamuru atığının depolanması için hazırlanan düzenli atık depolama sahasının (Lot-1) uygulama projesi tasarım adımları ve inşa çalışmalarını içermektedir. Proje alanındaki jeoteknik birimleri tanımlamak, yanal ve düşey devamlılıklarını belirlemek ve yeraltı su seviyesini belirlemek amacıyla sondaj çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, sahanın 1:2.000 ölçekli jeoloji haritası hazırlanmıştır. Sahanın jeolojik, jeoteknik, hidrojeolojik, hidrolojik özellikleri, topografyası ve yasal mevzuatlar dikkate alınarak Netcad programında alana en uygun düzenli depolama sahası modeli tasarlanıp, üç boyutlu arazi modellemesi oluşturulmuştur. Sahada, sızıntı ve yağmur suyu yönetiminin nasıl yapılacağı detaylandırılmıştır. Söz konusu sahanın düzenli depolama alanı olarak belirlenip işletilmesiyle, termik santralden kaynaklı atıkların bertarafının tekniğe uygun olarak yapılması, yüksek ekolojik standartlara ulaşarak sürdürülebilir bir başarının elde edilmesini sağlamıştır. Bu faydaların yanı sıra, bölge insanının ve doğal çevrenin korunması da amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, kül atığının çevresel açıdan uygun bir şekilde bertarafı ile depolamadan kaynaklanabilecek çevresel etkilerin önlenmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study includes the design steps and construction works of the sanitary landfill field (Lot-1) prepared for the storage of ash, gypsum and sewage sludge wastes from Aksa Göynük Energy Thermal Power Plant. Drillings were carried out to identify geotechnical units in the project area, and to determine lateral and vertical continuities and the groundwater level as well. Also, 1:2.000 scale geological map of the site was prepared. By considering the geological, geotechnical, hydrogeological, hydrological features, topography and legal regulations of the site, a sanitary landfill field model the most suitable for the area was designed in Netcad program and 3d land modeling formed. In the site, it is detailed how the leaking and rainwater management will be done. As a result of the determination and operation of the site as a landfill, the disposal of waste generated by the thermal power plant in accordance with the technique ensured a sustainable success by achieving high ecological standards. In addition to these benefits, it was also aimed to protect the inhabitants and the natural environment in the region. For this purpose, it was aimed to prevent the environmental impacts may arise from the storage with the proper environmental disposal of the ash waste.