Tilapya (Oreochromis niloticus, Linnaeus 1758) için koruyucu probiyotiklerin eldesi: Büyüme performansı ve Streptococcus iniae'ye karşı etkisinin araştırılması
Isolation of protective probiotics for tilapia (Oreochromis niloticus, Linnaeus 1758): Investigation of growth performance and protection against Streptococcus iniae
- Tez No: 534831
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM CENGİZLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada, Tilapya (Oreochromis niloticus)'nın bağırsak mukusundan izole edilen iki bacillus suşunun (Bacillus subtilis ve Bacillus mojavensis) tilapyalarda büyüme performansı, bağırsak morfolojisi, doğal bağışıklık ve hastalık direncine karşı etkisi incelenmiştir. Toplam 375 balık bireyi üç tekerrür halinde beş gruba ayrılmıştır. Nil tilapyası, 1x106 CFU/g (BM6;BS6) ve 1x108 CFU/g (BM8;BS8) olacak şekilde farklı konsantrasyonlarda probiyotik ve kontrol diyetler ile 60 gün beslenmiştir. Besleme denemesi sonrasında, probiyotik ilave edilmiş diyetler ile beslenen tilapya bireyleri, kontrol grubuna göre önemli ölçüde daha iyi büyüme performansı göstermiştir. Işık mikroskobu incelemelerinde, probiyotikle beslenen tilapyanın bağırsaklarında kontrole kıyasla yüksek sayıda goblet hücreleri saptanmıştır ve bağırsak villus uzunluğunun ve perimetre oranının da arttığı gözlenmiştir. TEM incelemelerinde ise, probiyotik ile beslenen gruplarda kontrol grubuna kıyasla mikrovillus uzunluğu ve yoğunluğunun arttığı saptanmıştır. Buna ek olarak, probiyotikle beslenen Tilapyaların bağırsak dokularında sitokin gen ekspresyonlarının kontrol grubuna kıyasla anlamlı şekilde arttığı belirlenmiştir. 60 günlük beslenmenin ardından, tilapya bireyleri i.p. yolla Streptococcus iniae ile enfekte edilmiş, probiyotik ile beslenen gruplarda nispi yaşama oranlarının artığı görülmüştür. Elde edilen veriler, çalışmada kullanılan aday probiyotiklerin, tilapyanın büyüme performansı, bağırsak morfolojisi ve hastalığa karşı direncini olumlu yönde etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the present study, the effects of two bacillus strains (Bacillus subtilis and Bacillus mojavensis), isolated from intestinal mucus of Tilapia (Oreochromis niloticus), on growth performance, intestinal morphology, innate immunity and disease resistance of fish were evaluated. A total of 375 indivual fish were divided into five groups in triplicate. Nile tilapia were fed a basal diet and probiotics at different concentrations of 1×106 (BM6;BS6) and 1×108 (BM8;BS8)(CFU/g) of feed for 60 days. After feding trial, probiotic-fed Tilapia showed significantly better growth performance than control group. Light microscopy observations revealed elevated goblet cells and intestinal villi length and perimeter ratio increase in the intestine of probiotic fed tilapia compared with control. Electron microscopy revealed an increase in microvilli length and density in probiotic fed tilapia compared with control. Additionally, probiotic-fed Tilapia showed significantly increased expression of cytokine genes in the intestine and protection against Streptococcus iniae compared to the control group. These data suggest that candidate probiotics used in the present study have positive effects on the growth performance, gut morphology and disease resistance of Tilapia.