Viabilitesi şüpheli erken gebeliklerin sonuçlarını öngörmede serum progesteron ve seri beta-HCG seviyeleri
Serum progesterone and serial beta-HCG levels to predict early pregnancy outcomes in pregnancies of uncertain viability
  1. Tez No: 534850
  2. Yazar: MUSTAFA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ MİHMANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
AMAÇ: Canlılığı tespit edilemeyen intrauterin gebelik saptanan kadınlarda, fetal canlılığı ultrasondan önce öngörmek için maternal serum seri β-hCG'nin ikiye katlanma oranı ve tek bir başlangıç serum progesteron seviyesini değerlendirmek. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Okmeydanı Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde, Mart-Aralık 2018 tarihleri arasında polikliniğe başvuran 336 gebe“Prospektif gözlemsel”olarak değerlendirildi. Sadece transvaginal ultrasonografi (TV-USG) ile fetal viabilitesi şüpheli intrauterin gebelik (IUG) saptanan baş-popo uzunluğu (CRL)< 7mm ve ortalama gestasyonel kese çapı (mGSD)< 25mm, dahil edilme kriterlerini sağlayan verileri eksiksiz 100 gebe ile çalışma tamamlandı. Sağlıklı ve semptomatik hastalardan oluşan gruptan rutin olarak ilk başvuruda serum β-hCG ve progesteron alındı. Hastalar 48 saat sonra kontrol serum β-hCG için çağrıldı ve artış oranları hesaplandı. Erken gebelik kaybı tanısı; uluslar arası standartlarda 7,11 ve 14 gün sonra deneyimli operatörler tarafından yapılan TV-USG ile konuldu. Hastalar fetal kalp atışı (FKA) pozitif ve negatif olarak ikiye ayrıldı. Gebelik sonuçları, β-hCG oranları ve progesteron değeri ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: The aim of the study is to evaluate the doubling ratio of maternal serum β-hCG and the single serum progesterone levels in the women to understand the fetal vitality before ultrasound examination in the conditions where an intrauterine pregnancy with no vitality evidence was detected. METHODS: 336 patients who visited the Obstetrics and Gynecology Clinic in SBU Okmeydanı Training and Research Hospital between March-December 2018 was evaluated by a“Prospective Observation”method. From the women who was examined with transvaginal ultrasound and detected with intrauterine pregnancy with a doubtful viability, Crown–rump Lenght (CRL)< 7mm and mean Gestational Sac Diameter (mGSD)< 25mm, 100 women who fulfills the criteria for inclusion in the study and whose data were complete included to the study. Serum β-hCG and progesterone was taken from patients who were either healthy or symptomatic in their first routine visits. Patients were called back after 48 hours to get control serum β-hCG and the levels of increasement were calculated. Early pregnancy loss is diagnosed by the help of the TV-USG which was conducted according international standards after 7, 11 or 14 days by experienced operators. Patients were grouped as fetal heartbeat (FHB) positive or negative. Pregnancy results were compared with β-hCG levels and progesterone values.