Miyokard viabilitesi düşük olgularda koroner arter by-pass cerrahisi sonrası viabilite durumunun değerlendirilmesi
  1. Tez No: 619483
  2. Yazar: ERHAN GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLEND KETENCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Kalp yetmezliği birçok kanserden mortalite ve morbidite açısından daha tehlikelidir. En sık nedeni olan iskemik kalp hastalığı ile mücadelede birçok enstrüman olsa da bazen doğru ve etkili yöntemi belirlemek sanıldığı kadar kolay değildir. İskemik kalp hastalığından ötürü ventrikül fonksiyonları gerilemiş ve miyokart canlılığı etkilenmiş olgulara yaklaşım son yıllarda klinik çalışmaların sonuçlarıyla değişime uğramıştır. Çalışmamızda bu olgulara yapılan koroner arter baypas greftlemenin sonuçlarını incelemek, risk faktörleri ve preoperatif görüntüleme yöntemlerine dayanarak postoperatif değişiklikleri neden sonuç ilişkisinde araştırmak amaçlanmıştır. Metot: Çalışma retrospektif gözlemsel olarak tasarlanmıştır. Ocak 2015 ile Ocak 2019 tarihleri arasında, Dr. Siyami Ersek Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, aortakoroner baypas cerrahisi olup baypas yapılan bölgelerin en az birinin operasyon öncesinde yapılan canlılık değerlendirmesinde viyabilitesi ≤ %70 olan 73 hasta dahil edilmiştir. 41 hastanın verileri retrospektif olarak incelenmiş postoperatif ventrikül fonksiyonları ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen hastaların ortalama EF'si 34.11 ± 8.52 idi.
Özet (Çeviri)
Objective: Heart failure is more dangerous in terms of mortality and morbidity than many cancers. Although there are many instruments in the fight against ischemic heart disease, which is the most common cause, sometimes it is not as easy to determine the correct and effective method. Management of myocardial viyability in patients with impaired ventricular function has been changed in recent years with the results of clinical trials. In this study, we aimed to investigate the results of coronary artery by-pass grafting in patients with reduced myocardial viyability. We looked for the changes in ventricular functions based on risk factors and preoperative imaging methods. Method: The study was designed as a retrospective observational study. Between January 2015 and January 2019; A total of 73 patients who underwent coronary bypass surgery at Siyami Ersek Training and Research Hospital were included. Myocardial viyability ratio ≤ 70% in at least one of the bypassed regions was a must. The data of 41 patients were analyzed retrospectively and compared with postoperative ventricular functions. Findings: The mean EF of the patients included in our study was % 34.11 ± 8.52. EFs evaluated with preoperative transthoracic ECHO and MPS were correlated with each other (p 70% LAD viyability compared to those with