Psoriasis hastalarında depresyon, umutsuzluk ve intihar eğilimi
Depression, hopelessness and suicidality in psoriasis patients
  1. Tez No: 534856
  2. Yazar: FATMA DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR ALTUNAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş: Psoriasis hastalarında depresyon ve intihar düşüncesi riskinin arttığı çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir. Depresyon ve intihar eğilimi dermatoloji uygulamalarında dermatologlar tarafından kolaylıkla belirlenmeyen ancak hasta ve hastalığın prognozu yönünden risk yaratan durumlardır. Depresyon semptomları ile intihar eğilimi ilişkisine bakıldığında, ilişkili en yakın faktör,“umutsuzluk”tur. Bu çalışmada, subklinik intihar riskinin araştırılması, depresif semptomlar ve umutsuzluğun klinik ve sosyodemografik değişkenlerle ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereçler ve Yöntem: Bu kesitsel çalışmaya, psoriasis yan dal polikliniğine başvuran, 18 yaş ve üstü, psoriatik artrit ile ek sistemik ve psikiyatrik hastalığı bulunmayan 88 plak tip psoriasis hastası ile 88 sağlıklı kontrol dahil edildi. Tüm katılımcılara sosyodemografik veri formu, Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ) doldurtuldu. İstatistiksel analiz ki-kare testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: It has been shown in several studies that the risk of depression and suicidal ideation is increased in psoriasis patients.Depression and suicidality are conditions that are not easily determined by dermatologists in dermatology practice but pose risks in terms of the patient and the prognosis of the disease. Referring the relationship between depression symptoms and suicidality, the closest related factor is“hopelessness”. In this study, it was aimed to investigate the subclinical suicide risk and evaluate the association of depressive symptoms and hopelessness with clinical and sociodemographic variables. Materials and Methods: 88 patients with plaque psoriasis aged at least 18 who admitted to the psoriasis subspecialty outpatient clinic and have not been diagnosed to have psoriatic arthritis, additional systemic and psychiatric diseases, and 88 healthy controls were included in this cross-sectional study. All participants completed the sociodemographic data form, the Beck Depression Scale (BDS) and the Beck Hopelessness Scale (BHS). Statistical analysis was performed by chi-square test.