Non alkolik yağlı karaciğer hastalığında eritrosit dağılım genişliği / platelet sayısı oranının patolojik tanı ile ilişkisinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the relationship between erythrocyte distribution width / platelet count ratio and pathological diagnosis in NON-alcoholic fatty liver disease
- Tez No: 534863
- Danışmanlar: DR. FATİH BORLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Non alkolik yağlı karaciğer hastalığı ön tanısıyla karaciğer biyopsisi yapılmış hastalarda, yağlanmanın siroza kadar giden aşamaları ile, eritrosit dağılım genişliği / platelet sayısı oranının ilişkisini araştırmayı amaç edindik. Gereç ve yöntem: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları polikliniğinde, 01.01.201531.12.2017 tarihleri arasında takip edilen, biyopsi ile kanıtlanmış non alkolik yağlı karaciğer hastalığı tanısı olan hastalar alındı. Çalışmaya katılacak hasta sayısı; dahil edilme ve dahil edilmeme kriterleri dikkate alınarak 88 olarak belirlendi (%90 Power). Fibrozis evresi ve non alkolik yağlı karaciğer hastalığı aktivite skoru hastaların histopatolojik inceleme sonuçlarından Kleiner sınıflamasına uygun şekilde belirlendi. Bu olgularda esas olarak inflamasyonun bir göstergesi olan eritrosit dağılım genişliği / platelet sayısı oranının patolojik tanı ile olan ilişkisi araştırıldı. Ek olarak APRI ve FIB-4 skorlarının da ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: Stage 1 fibrozisi (F1) olan 17, stage 2 fibrozisi (F2) olan 43, stage 3 fibrozisi (F3) olan 27, stage 4 fibrozisi (F4) olan 1 hasta mevcuttu. Aktivite skoru 5 ve üzerinde olanlar (59 hasta) non alkolik steatohepatit tanısı, aktivite skoru
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the relationship between erythrocyte distribution width / platelet count ratio and the stages of steatosis to cirrhosis in patients who underwent liver biopsy with the diagnosis of non-alcoholic fatty liver disease. Materials and Methods: The patients who were diagnosed as non alcoholic fatty liver disease with biopsy between 01.01.2015 and 31.12.2017 in the Internal Medicine Department of Şişli Hamidiye Etfal Health Application and Research Hospital were enrolled in the study. According to the inclusion and exclusion criteria, number of the patients to participate in the study was determined as 88 (90% Power). Fibrosis stage and non alcoholic fatty liver disease activity score were determined according to Kleiner classification from the histopathological examination results of the patients. In these cases, the relationship between the erythrocyte distribution width / platelet count ratio and pathological diagnosis was investigated. In addition, APRI and FIB-4 scores were also evaluated. Results: There were 27 patients with stage 1 fibrosis (F1), 2 patients with stage 2 fibrosis (F2), 27 patients with stage 3 fibrosis (F3) and 1 patient with stage 4 fibrosis (F4). Patients with an activity score of 5 and above (59 patients) were diagnosed with non alcoholic steatohepatitis and those with activity scores