Polipropilen (PP)/red mud polimer kompozitinin yanma özelliklerinin incelenmesi
Investigation on flammability properties of polypropylene/red mud polymer composites
  1. Tez No: 534910
  2. Yazar: ALİ ANIL ULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Engineering Sciences, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, polipropilen içerisine ağırlıkça %10, %20, %30 ve %40 oranlarında kırmızı çamur katılmış ve polimer kompozitler elde edilmiştir. Saf polipropilen ve polipropilen/kırmızı çamur polimer kompozitlerinin yanma, tribolojik, termal, mekanik, fiziksel ve morfolojik özellikleri incelenmiştir. Yapılan testler sonucunda elde edilen veriler, hem farklı oranlarda kırmızı çamur tozu içeren kompozitler arasında kıyaslanmış hem de benzer farklı çalışmaların neticelerine göre kıyaslanıp yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Red mud powder was added to polypropylene at 5%, 10%, 20% and 30% ratios and polymer composites were obtained. Flammability, tribological, thermal, mechanical, physical and morphological properties of purepolypropylene and polyproplene/redmud polymer composites were investigated. The data obtained from the tests were compared between different ratios of red mud powder containing composites and compared to the results of similar studies.