Nâsiruddin el-Elbânî'nin Silsiletü'l-Ehâdis'd-Daîfe ve'l-Mevdûa isimli eserinde metin tenkidi uygulamaları
Textual criticism in Silsilatul Ahaadeeth Adda'Eefah vel Mawdouah to Muhammad Nasiruddin al-Albani
- Tez No: 534916
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUDRET ARTIKBAEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
“Nâsi̇ruddi̇n el-Elbânî'ni̇n Si̇lsi̇letü'l-Ehâdi̇s'd-Dai̇fe ve'l-Mevdûa İsi̇mli̇ Eseri̇nde Meti̇n Tenkidi Uygulamaları”adlı bu çalışmamızın ana gayesi, oryantalistlerin ve bazı İslam alimlerinin iddialarının aksine ulemânın metin tenkidini ihmal etmediklerini, hadislerin tashîhinde metin tenkidine yönelik özel başlıklar açmasalarda muhtelif ilim dalları altında metne dair hususları yoğun bir şekilde irdelediklerini göstermektir. Bu bağlamda Nâsi̇ruddi̇n Elbânî'ni̇n zayıf hadisleri bir araya getirmek için derlediği Si̇lsi̇letü'l-Ehâdi̇s'd-Dai̇fe ve'l-Mevdûa adlı telifini seçerek onu metin tenkidi açısından inceledik. Çalışmamızı bir giriş, iki ana bölüm ve sonuç olmak üzere dört aşamada işledik. Giriş bölümünde metin ve tenkid kavramlarını, hadiste metin tenkidini konusunu anlatarak mukaddime niteliğinde kavramsal çerçeve çizmeye çalıştık. Birinci bölüm, el-Elbânî ve Si̇lsi̇letü'l-Ehâdi̇s'd-Dai̇fe ve'l-Mevdûa olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. İlk bölümde Elbânî'nin hayatı, eğitimi, hocaları, talebeleri, eserlerinden bir kısmı hakkında bilgiler sunulmuştur. İkinci kısmında ise eseri genel olarak tanıtılmıştır. İkinci bölümde, ilk olarak metin tenkidi ölçüleri hakkında bilgiler verilmiş, sonra da Elbânî'nin metninden hareketle tenkîde tâbi tuttuğu hadislerden örnekler sunulmuştur. Sonuç bölümünde ise ulaşılan bilgiler özlü bir şekilde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study which we named as“Textual criticism in Silsilatul Ahaadeeth Ad-Da'eefah vel Mawdouah by Muhammad Nasiruddin Al-Albani”is to show that our islamic scholars have made criticism of the hadiths as againts common understanding among Orientalists and some İslamic Theologians. To prove this argument, we selected Al-Albani's Silsilatul Ahaadeeth AdDa'eefah vel Mawdouah and studied it in detail with in the context of textual criticism. This study consists of introduction, two chapters and conclusion. We briefed the terminology of nature of the text with in the science of hadith in introduction. First chapter is divided into two parts. İn the first part we studied biography of Al-Albani which consists of his life, knowladge, his teachers and students as well as some information about some of his works. İn the second part, we introduced Silsilatul Ahaadeeth Ad-Da'eefah vel Mawdouah and explained the methodologhy of the nature of the text which is used in this scholarly book. İn second chapter, the criteria on the nature of the text is being introduced. Then, some hadiths in which Al-Albani studied are searched by using textual criticism methods and finally, the results have been explained. The results and our findings have been summerized in conclusion chapter.