Balkanlar'daki etkisi bakımından Nâsiruddin el-Elbânî'nin Selefî akaid anlayışı
Nasiruddin al-Albani's understanding of Salafi creed in terms of its influence in the Balkans
- Tez No: 984210
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ALTAYTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Biyografi, Sosyoloji, Religion, Biography, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, çağdaş İslâm düşüncesinde önemli bir yer tutan, 20. yüzyılın Selefilik düşüncesinin önde gelen isimlerinden birisi olan Nâsiruddin el-Elbânî'nin ilmî kişiliği ve akaid düşüncesi hakkında bilgi vermeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma Elbânî'nin tâbi olduğu Selefî-Vehhâbî meşrebini daha yakından tanımaya ve onu anlamaya katkı sağlamayı hedeflemektedir. Elbânî, hadis, fıkıh gibi İslâmî ilimlerde telif ettiği eserleriyle, konuşmalarıyla ve özellikle akaid alanındaki anlayışıyla günümüze kadar etkisi hissedilen ve üzerinde çokça tartışılan kişilerden birisi olarak öne çıkmaktadır. Bununla birlikte Elbânî'nin etnik kökeninin Balkanlar'dan olması ve aslen Arnavut olması hasebiyle Arnavut halkına 20. yüzyılın sonlarından itibaren yaptığı çalışmalarıyla ve fikirleri ile günümüze kadar etki eden şahsiyetlerden biri olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada Elbânî'nin hayatı ve öğrenme süreci hakkında detaylı bilgi sunulmaya çalışılacak, bununla birlikte itikadî konulardaki Selefî menhecine dair açıklamalara yer verilecektir. Bunun yanında Elbânî'nin kelâmî görüşleri ve fikirleri, Kur'ân ve Sünnet nassları üzerindeki düşüncelerine göre değerlendirilecektir. Aynı zamanda Ehl-i Sünnet kelâmcılarının itikadî düşünceleri de bu çalışmaya dâhil edilmesi planlanmaktadır. Böylece Elbânî'nin itikadî görüşleri ile kelâmcıların itikadî fikirleri mukayese edilerek, itikad ile ilgili olan konuları daha anlaşılır hâle getirmeyi amaçlamaktadır. Bunun yanında, Elbânî'nin Arnavut talebeleri ve diğer Selefî hocalarının, Balkanlar'da 20. yüzyılın sonlarına doğru başlayan İslâmî faaliyetlerin günümüze kadar olan etkisi değerlendirilmeye çalışılacaktır. Bununla birlikte, bu Selefî hocaların söz konusu faaliyetlerinin Balkanlar'daki toplum ve özellikle Arnavut ilim çevreleri üzerindeki yansımaları ortaya konulmaya gayret edilecektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide information about the scholarly personality and creed (ʿaqīdah) understanding of Nasiruddin al-Albani, one of the prominent figures of 20th-century Salafi thought, who occupies a significant place in contemporary Islamic thought. The research seeks to contribute to a closer understanding of the Salafi-Wahhabi orientation to which al-Albani adhered. Through his authored works in Islamic sciences such as hadith and fiqh, his lectures, and particularly his approach to creed, al-Albani stands out as a figure whose influence continues to be felt today and whose ideas remain the subject of much debate. Furthermore, given al-Albani's ethnic origin from the Balkans and his Albanian ancestry, he is regarded as one of the influential personalities whose scholarly activities and ideas have had a lasting impact on the Albanian people since the late 20th century. This study seeks to present detailed information about al-Albani's life and educational background, along with explanations regarding the Salafi methodology (manhaj) he followed in theological matters. Furthermore, al-Albani's theological views and ideas will be evaluated in light of his interpretations of the Qur'an and Sunnah. The study also intends to include the theological perspectives of Ahl al-Sunnah scholars (mutakallimūn) in order to compare their doctrinal views with those of al-Albani, thereby aiming to make the issues related to creed more comprehensible. In addition, the influence of al-Albani's Albanian students and other Salafi scholars on Islamic activities that began in the Balkans towards the end of the 20th century and continue to the present day will be assessed. The study will also attempt to reveal how these Salafi scholars' activities have been reflected in Balkan societies, particularly within the Albanian scholarly and intellectual circles.