Legislative discrimination of black ethnic minorities in multi-cultural Britain after 1945 (From empire to nation)
1945 sonrasında Britanya'daki zenci azınlıkların yasal düzenlemelerle ayrımcılığa uğramaları (İngiliz İmparatorluğu'ndan günümüze değin)
- Tez No: 53494
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CAN ABANAZIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Sociology, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
88 ÖZET II. Dünya Savaşından sonra, İngiltere'nin birçok iş alanında işçi gereksinmesi vardı. Bu nedenle 1945 yılından sonra“İngiliz Uluslar Topluluğu”(The Commonwealth) ülkelerinden; Karaibler, Hindistan, Pakistan ve Batı Hint Adaları'ndan göçmen çağırılması hükümet politikası olarak benimsendi. Bu ülkelerden gelen göçmenler İngiliz kültüründen farklı kendi kültürleri ile, İngiltere'de,“Ana Vatan”larından daha iyi yaşam koşullarını oluşturmak için geliyorlardı. Oysa, İngiltere'ye vardıklarında karşılaştıkları gerçek farklı idi. İngiltere toplumunda düşmanlık, genelde zenci göçmenlerin ten renklerinden dolayı toplumda siyahlara ırksal ayrımcı yaklaşım ve düşmanca bir önyargı ile karşılaştılar. İngiliz Uluslar Topluluğu' ndan göç eden bu siyah azınlık, aynı zamanda hükümetin yasal düzenlemelerinde şiddeti gittikçe artan sınırlamalar, kontroller ile karşılaştı. Tezde anılan bu yasal düzenlemeler sadece zenci azınlıkları ve göçlerini kontrol altında tutmak, zenci etnik gruplara ayrımcı yaklaşmak ve de İngiliz Emperyalizm yıllarının vermiş olduğu“Beyaz olma”,“İngiliz olma”,“Britanya'h olma”gibi üstün etmenlerin altını önemle çiziyordu. Bu çalışmamda, İngiliz Uluslar Topluluğu' ndan göç eden zenci etnik azınlıkların nasıl ve neden ayrımcılıkla karşılaştıklarını, anılan yasal düzenlemelerle bu azınlıklara ayrımcılığın nasıl ve neden uygulandığını açıklamayı amaçladım.
Özet (Çeviri)
87 LEGISLATIVE DISCRIMINATION OF BLACK ETHNIC MINORITIES IN MULTI-CULTURAL BRITAIN AFTER 1945 ( From Empire to Nation ) SUMMARY After the Second World War, Britain needed workers in various work fields. Thus after 1945, immigration from the Commonwealth countries like the Caribbean, India, Pakistan and West Indies was encouraged as a British government policy. Those who immigrated to this country looked forward to a better life in the“Mother Country”. They brought their own cultures which were distinct as well. However, when they arrived, they found themselves in a very different reality of British society. They met with hostility, discrimination on racial base, generally because of the skin colour of black ethnic minorities, and they met with prejudice of host society and government policy. Black immigrants from the Commonwealth countries met increasingly severe controls from governments through legislations. The legislations, mentiones in the thesis, were used to control the black immigration on racial base, to discriminate the black ethnic minorities against and to higlight the importance of“Whiteness”, Britishness“, and ”Englishness“ which have been dominant factors inherited from the British Imperial years. In this study, I tried to analyze how and why those black immigrants from the Commonwealth countries were discriminated against, and how and why those legislations mentioned were applied in discriminatory way to the ”blacks" in British society.