Nadine Gordimer'in romanlarında toplumsal ayrımcılık ve ırkçılık
The social discrimination and racism in Nadine Gordimer's novels
  1. Tez No: 397645
  2. Yazar: ŞAHİN KIZILTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BAŞAK UYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bu çalışmada, Nadine Gordimer'ın Başka Dünyalar, July'ın İnsanları, Oğlumun Öyküsü, Yanımda Kimse Yok ve Ayartma adlı romanlarındaki ırkçılık ve ırk ayrımcılığı uygulamaları Fransız psikiyatr ve düşünür Frantz Fanon'un görüşleri ışığında tartışılmıştır. Giriş bölümünde yazarın otobiyografisi, edebi kişiliği ve romanları üzerinde durulmuş; Fanon'un ırkçılık hakkındaki düşünceleri aktarılarak kuram olarak Fanoncu yaklaşımın tercih edilme nedenleri anlatılmıştır. Birinci bölümde ırk ve ırkçılık tanımları yapılmış, ırkçı teoriler anlatılmış ve ırkçılığın tarihsel süreci hakkında bilgi verilerek Güney Afrika'daki ırk ayrımcılığı uygulamalarına değinilmiştir. İkinci bölümde yazarın romanlarına yansıyan ırk ayrımcılığının biçimleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde yazarın romanlarında ırkçı beyazlar tarafından dışlanan, ötekileştirilen, baskı ve şiddete maruz bırakılan siyahların psikolojik ve düşünsel yapıları incelenmiştir. Dördüncü bölümde yazarın romanlarında siyahlara karşı dışlayıcı, ötekileştirici ve baskıcı tutum ve davranışlar sergileyen ve ırk ayrımcılığı yasalarıyla toplumsal yaşamdaki üstün ve egemen konumları pekiştirilen beyazların psikolojik ve düşünsel yapıları irdelenmiştir. Beşinci ve son bölümde ise yazarın romanlarında değindiği siyahların bağımsızlık mücadelesi, bu mücadelelerinde şiddete başvurmaları, bağımsızlık mücadelesini kazanmalarının ardından kendi aralarındaki çekişmeler, yeni bir ulusun ortaya çıkışı ve bu ulusun yeni yaşam tarzı ve alışkanlıkları gibi konular ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the practices of racism and racial discrimination in Nadine Gordimer's novels, A World of Strangers, July's People, My Son's Story, None to Accompany Me and The Pickup have been argued through the views of French psychiatrist and thinker, Frantz Fanon. In Introduction, the autobiography, the literary identity and the novels of the author have been accentuated; the thoughts of Fanon on racism have been conveyed and the reasons of why Fanonist approach has been chosen have been undertaken. In the first chapter, race and racism have been defined, racist theories have been explained, information about the historical process of racism has been given and the practices of racial discrimination in South Africa have been touched on. In the second chapter, the forms of racial discrimination reflected in the author's novels have been presented. In the third chapter, the psychological and intellectual nature of the black people who are excluded, marginalised, oppressed and exposed to violence by racist white people in the novels of the author have been examined. In the fourth chapter, the psychological and intellectual nature of the white people in the author's novels who exhibit exclusivist, marginalizing and oppressive attitudes and behaviours against the black and whose superior and dominant position in social life is strengthened through legislation have been scrutinized. In the fifth and final chapter, the subjects that the author has dealt with in her novels such as liberation struggle campaigned by black people, their resort to violence during their struggle, conflicts among themselves after winning the struggle, the birth of a new nation and the new lifestyle and habit of this nation have been discussed.