Altı-on yaş arasındaki öğrencilerin yaratıcılık düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of creativity levels of students between six and ten years old
  1. Tez No: 534954
  2. Yazar: EREN KUÇLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ESRA ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada 6-10 yaş arasındaki öğrencilerin yaratıcı düşünme becerileri, yaratıcılık üzerinde etkili olduğu düşünülen etmenlerden yaş, cinsiyet, doğum sırası ve kardeş sayısı açısından incelenmiştir. Araştırmaya İstanbul ili, Eyüpsultan İlçesindeki anasınıfı ve ilkokula devam eden, 169 kız ve 171 erkek olmak üzere toplam 340 öğrenci katılmıştır. Öğrencilerin yaratıcı düşünme becerilerinin ölçülmesi amacıyla Torrance Yaratıcı Düşünme Testi (TYDT) sözel ve şekilsel formları kullanılmıştır. Okulöncesi ve ilkokul 1. Sınıfa devam eden 6 ve 7 yaşındaki öğrenciler için sadece şekilsel form; ilkokul 2'inci, 3'üncü ve 4'üncü sınıftaki 8, 9 ve 10 yaşındaki öğrencileri için ise sözel ve şekilsel formlar birlikte kullanılmıştır. Öğrenciler hakkında kişisel bilgilerin elde edilmesi amacıyla da katılımcılara Demografik Bilgi Formu uygulanmıştır. Yaratıcı düşünme becerilerine ilişkin verilerinin normal dağılım göstermemesi sebebiyle iki kategorili değişkenler açısından farklılaşmasına bakılırken Mann Whitney-U analizi, ikiden fazla kategorili değişkenler açısından farklılaşmasına bakılırken ise Kruskal Wallis-H testi kullanılmıştır. Kruskal Wallis-H testinden elde edilen sonuçların anlamlı bulunması halinde farklılığın hangi gruplar arasında olduğunu tespit etmek amacıyla Kruskal Wallis-H testi sonrası izleme testi (follow up) uygulanmıştır. Araştırma sonucunda yaş ve doğum sırası açısından hem sözel hem de şekilsel testlerde yaratıcılık düzeyleri arasında anlamlı farklılıklar bulunurken cinsiyet açısından her iki testte de hiçbir alt boyutta farklılık bulunamamıştır. Kardeş sayısı değişkeni açısından ise sözel testte anlamlı farklılık bulunmazken şekilsel testte sadece Başlıkların Açıklayıcılığı alt boyutunda anlamlı farklılık bulunmuştur. Araştırmada ayrıca ilkokul 1'inci sınıfa devam eden 7 yaş grubundaki öğrencilerin yaratıcı düşünme becerilerinde birçok alt boyutta düşüşler yaşandığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu durumun, anaokulundan ilkokula geçişin öğrencileri zihinsel, psikolojik vb açılardan olumsuz etkileyen birçok farklılık içermesinden kaynaklandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research creative thinking abilities of students between age of 6 and 10 is examined based on demographic characteristics such as age, gender, birth order and number of siblings. 169 female and 171 male, totally 340 students attending kindergarten and primary school in Eyüp, İstanbul were participated. To measure creative thinking abilities of students, repectively the Torrance Tests of Creative Thinking (TTCT) are used. Kindergarten and first grade (age of 6 and 7) students' creativity level is measured by only the Torrance Tests of Creative Thinking Figural Form-A. Beside, Second, Third and Fourth grade (age of 8, 9 and 10) students' creativity level is measured by both Figural and Verbal Forms of Torrance Tests of Creative Thinking. In addition, Demographic Information Form is applied to the participants. Due to the lack of normal distribution in creative thinking abilities data, Mann Whitney-U analysis was used for the variances of two category variables, and Kruskal Wallis-H test was used for the variances of more than two category variables. If the results obtained from Kruskal Wallis-H were significantly different, a follow up test was applied after Kruskal Wallis-H test as a post test in order to determine which groups are different. As a result of research, significant differences were found in terms of age and birth order in creative thinking skills which are measured by both figural and verbal tests. No significant gender differences were found. İn terms of sib-size variable no significant differences were found in any sub-dimension in verbal and figural test results except expressivenes of titles sub-dimension in figural test. İn addition, as a very important result of this research it is found that seven years old students attending first grade experienced sharp decreases in many sub-dimensions of creative thinking skills. This decrease is believed to be due to the transition from kindergarten to primary school, which has many aspects that affect students profoundly in mental and psychological dimensions