Sarıkeçili yörüklerinin kış yaşamı özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the winter life characteristics of Sarikeçili yoruks
  1. Tez No: 899544
  2. Yazar: MERYEM YÖRÜSÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MEYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bin yılı aşkın süredir devam eden konargöçer geleneğini sürdüren Sarıkeçililer, kültürümüzün en önemli mirasıdır. Sarıkeçili Yörükleri, kış aylarında Mersin, Erdemli, Silifke, Gülnar, Aydıncık ve Bozyazı sahillerinde, yaz aylarında ise Karaman, Konya, Seydişehir, Beyşehir, Bozkır, Ahırlı, Akören yaylalarında dağınık halde konaklayan konargöçerliğin son temsilcilerinden olan Yörük gruplarıdır. Bu araştırmanın amacı, Sarıkeçili Yörüklerinin kış yaşamını kültürel coğrafya perspektifinden ele almaktır. Nitel araştırma kapsamında kültür analizi yaklaşımı kullanılmıştır. Açık uçlu soru formları aracılığıyla elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Çalışma sahası Mersin ili Silifke ilçesinin 20-40 km batısında kalan kıyı kesimlerindeki ormanlık alanları içermektedir.
Özet (Çeviri)
Continuing the nomadic tradition of more than a thousand years, Sarıkeçililer is the most important heritage of our culture. Sarıkeçili Nomads are the last representatives of nomads, who stay dispersed in Mersin, Erdemli, Silifke, Gülnar, Aydıncık and Bozyazı coasts in winter, and in Karaman, Konya, Seydişehir, Beyşehir, Bozkır, Ahırlı and Akören plateaus in summer. The aim of this research is to discuss the winter life of Sarıkeçili Yoruks from the perspective of cultural geography. Within the scope of qualitative research, the culture analysis approach was used. The data obtained through open-ended question forms were evaluated by descriptive analysis method. The study area includes the forested areas in the coastal areas 20-40 km west of the Silifke district of Mersin province.