Hadrianopolis (Edirne) ile yakın çevresi tümülüsleri ve buluntuları
Tumulus and findings in Hadrianopolis (Edirne) and its vicinity
  1. Tez No: 664999
  2. Yazar: GİZEM BATUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERGÜN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Tez çalışması kapsamında Edirne ve çevresinde yer alan Arpalık ve Hacılar Dolmenleri, Yumruk Tepe, Yağmur Höyükler A, Aşağıkoruluk, İkiztepe B Demirköy, Çingenetepe, Hıdırlık, Edirne Eriklice, Hasanağa, Hasköy, Ortakçı, Tümülüslerinin buluntuları ile birlikte değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde Hadrianopolis (Edirne) kenti ve yakın çevresinin coğrafyası ve tarihi ele alınmıştır. İkinci bölümde tümülüslerin ortaya çıkışı nasıl bir gelişim gösterdiği ve tipolajileri araştırılmıştır. Ardından iki dolmen ve on bir tümülüs tek tek anlatılmıştır. Kontekstlerden ele geçen ve Edirne Arkeoloji Müzesi'nde korunmakta olan 105 buluntunun tipolojik analizleri, benzer örnekleri, dönemleri araştırılarak katalog çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of thesis, the evaluation of Arpalık and Hacılar Dolmens, Yumruktepe, Yağmur Höyükler A, Aşağıkoruluk, İkiztepe B, Deirköy, Çingenetepe, Hıdırlık, Edirne Eriklice, Hasanağa, Hasköy, Ortakçı Tumuli with their findings located in Edirne and its vicinity was aimed. In the first part of this study, the geography and the history of Hadrianopolis were discussed. In the second part, emergence, development and typologies of tumuli were searched. After that, two dolmens and eleven tumuli were introduced one by one. Researching the typology analises and similar samples and eras of 105 findings which were found in the contexts and are being kept in Edirne Archeology Museum a catalogue was prepared.