İlkokullarda öğrencilerin akademik başarılarına yönelik öğretmen tutum ve davranışları
Teacher attitudes and behaviours towards student academic achievement in primary schools
- Tez No: 535046
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF SÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İlkokullarda öğrencilerin akademik başarılarına yönelik öğretmen tutum ve davranışlarının incelendiği araştırmaya, 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında Ankara İli Yenimahalle İlçesinde yer alan ilkokullardaki 4. Sınıflardan 556 öğrenci ve 231 öğretmen katılmıştır. Araştırmada nicel ve nitel veri yöntemleri bir arada kullanılmıştır. Bu bağlamda araştırmanın nicel boyutunda hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin davranışlarını belirlemek üzere Deveci (2014) tarafından geliştirilmiş iki ayrı ölçme aracı kullanılmıştır. Ölçme aracında öğretmenlerin cevaplanması gereken 40 soru yer alırken, öğrencilere yönelik 53 soru yer almıştır. İstatistiksel analizler için SPSS 21.0 İstatistik Paket Programı kullanılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken betimleyici istatistiklerden (Frekans, Yüzde, Ortalama, Standart sapma) faydalanılmıştır. Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki grup durumunda, normal dağılım gösteren parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Bağımsız Örneklemler T - testi, niceliksel verilerin karşılaştırılmasında ikiden fazla grup durumunda, normal dağılım gösteren parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Tek yönlü ANOVA testi ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Tukey Testi (Post Hoc) kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkinin tespit edilmesinde korelasyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
An investigation about academic achievement towards teacher attitude and behaviour in primary schools has been conducted in 2017-2018 education period which has been applied to 556 4th grade students and 231 teachers in Ankara Province Yenimahalle District. In this research qualitative and quantitative research methods has been used collobratively. In quantitative section, two scale which are developed by Deveci (2014) have been used for both students and teachers. Students scale covers 53 questions and teacher scale also covers 40 questions. SPSS 21 software has been used for statistical analysis. Gathered data used for descriptive statistics which preliminary shows frequencies, percentages, means and standart deviations. When comparing two groups, independent sample t test, for more than two groups, ANOVA analysis have been conducted for comparison between levels. Further, Tukey post hoc results also investigated for further analysis. Correlation coefficients also reported for relations between two scales.