Erken Düşünme Becerileri Ölçeğinin geçerlik ve güvenirlik çalışması
Validity and reliability study of Early Thinking Skills Scale
- Tez No: 535055
- Danışmanlar: PROF. DR. ADALET KANDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırma“Erken Düşünme Becerileri Ölçeği”ni oluşturan“Erken Düşünme Becerileri Öğretmen Formu”ve“Erken Düşünme Becerileri Ebeveyn Formu”nun geçerlik ve güvenirlik çalışmasını yapmak amacıyla yapılmıştır. Tarama niteliğinde olan çalışmanın evrenini 2018-2019 eğitim öğretim yılında Ankara il merkezi Çankaya, Altındağ, Keçiören ve Pursaklar ilçelerinde bulunan MEB'e bağlı bağımsız anaokuluna ve ilkokullar bünyesindeki anasınıfları ve birinci sınıflara devam eden 48-72 aylık çocukların öğretmenleri ve ebeveynleri oluşturmuştur. Araştırmanın çalışma grubunu tabakalama yöntemi ile seçilmiş 527 çocuğun öğretmeni ve ebeveyni oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen '' Erken Düşünme Becerileri Ölçeği Öğretmen Formu'' ve '' Erken Düşünme Becerileri Ölçeği Ebeveyn Formu“ ile ''Öğretmen Kişisel Bilgi Formu'' ve ''Ebeveyn Kişisel Bilgi Formu'' kullanılmıştır. '' Erken Düşünme Becerileri Ölçeği Öğretmen Formu'' ve '' Erken Düşünme Becerileri Ölçeği Ebeveyn Formu”geçerlik çalışmasında, uzman görüşüne dayalı kapsam geçerlik oranı ve indeksleri hesaplanmıştır. '' Erken Düşünme Becerileri Ölçeği Öğretmen Formu'' ve '' Erken Düşünme Becerileri Ölçeği Ebeveyn Formu“ güvenirliği için madde toplam korelasyonlarına dayalı güvenirlik incelemeleri yapılmıştır. Cronbach alfa iç tutarlılık katsayılarına ve test tekrar test yöntemine dayalı güvenirlik hesaplamaları yapılmıştır. Bu sonuçlara göre ”Erken Düşünme Becerileri Ölçeği“ni oluşturan ”Erken Düşünme Becerileri Öğretmen Formu“ ve ”Erken Düşünme Becerileri Ebeveyn Formu"nun geçerli ve güvenilir olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to perform the validity and reliability study of the“Early Thinking Skills Teacher Form”and“Early Thinking Skills Parent Form”which create“Early Thinking Skills Scale”. The population of the research consisted of 48-72 month old children's teachers and parents attending to independent kindergartens and primary schools acting under the Ministry of Education in the central towns of Çankaya, Altındağ,Keçiören and Pursaklar in the city of Ankara in the educational year of 2018-2019. Teachers and parents of 527 children selected by layering technique create study group of the research. In the collection of research data,“Early Thinking Skills Scale Teacher Form”,“Early Thinking Skills Scale Parent Form”,“Teacher Personal Information Form”and“Parent Personal Information Form”developed by the researcher were used. In the validity study of“Early Thinking Skills Scale Teacher Form”and“Early Thinking Skills Scale Parent Form”,scope of validity and indexes based on expert opinion were calculated. For the reliability of“Early Thinking Skills Scale Teacher Form”and“Early Thinking Skills Scale Parent Form”, reliability analyzes based on the total item correction were performed. Reliability calculations based on Cronbach alpha internal consistency coefficients and test-retest method were performed. According to these results, it is stated that“Early Thinking Skills Teacher Form”and“Early Thinking Skills Parent Form”which create“Early Thinking Skills Scale”were determined to be valid and reliable.