Türk sigortacılık sektöründe hayat dışı sigorta şirketlerinin etkinlik analizi
Non life insurance companies in Turkish insurance sector efficiency analysis
  1. Tez No: 535061
  2. Yazar: İLKNUR KÜLEKÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF SALDANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Sigortacılık sektörünün finansal sistemde önemli bir yeri vardır. Türkiye'de sigortacılık sektörü gelişmekte olan bir sektördür. Hayat dışı sigorta şirketleri ise hayat sigorta ve emeklilik şirketleri ile karşılaştırıldığında daha büyük paya sahiptir. Bu sebepten ötürü bu çalışma kapsamında 2011-2015 yılları arasında sürekli verisi elde edilebilen hayat dışı sigorta şirketlerinin etkinliği veri zarflama yöntemiyle analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The insurance sector has an important place in the financial system. Insurance sector in Turkey is an emerging industry. Non-life insurance companies have a bigger share in life insurance and retirement companies. Therefore, within the scope of this paper, the efficiency of non-life insurance companies, which can obtain data from 2011 to 2015, is analyzed by data envelopment analysis method.