Uluslararası Hukukta kimyasal ve biyolojik silahların taşınmasına yönelik düzenlemeler
Regulations on the transport of biological and chemical weapons in the International Law
- Tez No: 535072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ POYRAZ GÜRSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Biyolojik ve kimyasal silahları kanun dışı ilan eden sözleşmelerin 1972 ve 1993 yıllarında imzalanmasına rağmen, kullanımlarının tehdidi hala gündemdedir. Bunun bir örneği, bu silahların Suriye İç Savaşı'nda kullanımı mükerrer olaylarda görülmektedir. Bu silah türlerinin tarihi, savaş kurallarını düzenleyecek, insanlık dışı savaşın yütütülmesini yasaklayacak ve bu silahları kullanmakta suçlu bulunan insanlar, insan grupları ve ülkelere ceza getirecek organların oluşturulması girişimleriyle ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdır. Bu tür organlar, II. Dünya Savaşı ardından düzenlenen uluslararası ceza mahkaemeleridir (Nürnberg, Tokyo ve Khabarovsk ceza mahkemeleri). Bunlar ise yukarıda belirtilen sözleşmelerin imzalanması için bir ivme idi. Bu çalışmada, uluslararasi hukukta kimyasal ve biyolojik silahların taşınmasına yönelik düzenlemeler analiz edilmiştir. Üç bölümden oluşan araştırmanın birinci bölümünde, hukuk ve savaş geleneklerini düzenleyen uluslararası organların kurulmasının yüzyıllar boyunca süren tarihi ele alınmış. Orta Çağ'dan XX. yüzyıla kadar, Bölgesel ve Ekümenik Konsiller döneminden 8 Mayıs 1945 tarihli Londra Anlaşması'na geçiş sürecinde uluslararası ceza mahkemelerinin oluşturmasıyla ilgili sıkıntılar üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde XX. yüzyılın başında kimyasal ve biyolojik silahların icat edilmesi, gelişmesi ve kullanmasında suçlu olan Japon militaristleri üzerinde Khabarovsk savaş suçu duruşmalarının akışı ve sonuçları incelenmiştir. Araştırmanın son bölümünde ise ABD biyolojik savaşı ve kitle imha silahıyla gerçekleştirilen terör eylemleriyle ilgili bilgiler ele alınmıştır. Aynı zamanda bu kısımda, geçmişte Orta Doğu'da ve 2011 yılından itibaren başlayan Suriye İç Savaşı sırasında kullanıldığı kimyasal ve biyolojik silahların tarihi araştırılmıştır. Bunlara ek olarak, üçüncü bölümde bu silahların üretimi ve kullanımını yasaklayan uluslararası sözleşme ve örgütlere yer verilmiştir. Bu çalışmaya daha praktik niteliği getirmek için ise 'Kimyasal ve Biyolojik Silahların Tehdidi ve Silahsızlanma Seçenekleri' adlı bir mülakat analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Despite the fact that the agreements for declaring biological and chemical weapons illegally were signed in 1972 and 1993, the threat of their use is still on the agenda. One example for it is the use of these weapons in the Syrian Civil War. The history of these types of weapons is inextricably linked to attempts to establish organs that would impose war rules, prohibit the overthrow of the inhumane war and establish penalties for people who are guilty of using them. Such organs were created after the II. World War as International Criminal Courts (Nuremberg, Tokyo and Khabarovsk Criminal Courts). These were an impetus for signing the aforementioned agreements. In this research the regulations for the transport of chemical and biological weapons in international law were analyzed and in the first part of the three-part research the centuries-long history of the establishment of international bodies that regulate the traditions of law and war was addressed. The problems related to the creation of international criminal courts during the process of transition from the Middle Ages to the 20th century, from the period of Regional and Ecumenical Councils to the Treaty of London on May 8, 1945. In the second part, the development and use of chemical and biological weapons at the beginning of the 20th century and the flow and results of Khabarovsk war crimes trials on Japanese militarists who were guilty of the invention were examined. In the last part of the research, information about US biological warfare and terrorist acts carried out by the weapon of mass destruction were discussed. At the same time, the history of chemical and biological weapons used during the Syrian Civil War, which began in 2011 in the Middle East and has been analyzed in this section. In addition, in the third chapter, the international agreements and organizations that prohibit the production and use of these weapons are included. In this research a questionnaire called 'Threats of Chemical and Biological Weapons and Nonproliferation Options' was analyzed to bring more practical qualities to this investigation.