Mat ve reformer pilates egzersizlerinin orta yaş sedanter kadınlarda bazı fiziksel ve fonksiyonel parametreler üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of effects of mat and reformer pilates exercises on some physical and functional parameters for middle aged sedentary women
  1. Tez No: 535076
  2. Yazar: CANAN BASTIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM CİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmanın amacı 8 haftalık mat ve reformer pilates egzersizlerinin orta yaş sedanter kadınlarda bazı fiziksel ve fonksiyonel parametreler üzerine etkilerinin incelenmesidir. Çalışmanın örneklemini Reformer grubu (n:20) ve mat grubunda (n:21) yer alan kadınlar, 8 hafta boyunca pilates egzersizlerini uygularken kontrol grubu (n:17) bu süre içerisinde herhangi bir uygulama gerçekleştirmedi. Egzersiz gruplarına Fonksiyonel Hareket Tarama (FMS) testi, esneklik, kas kuvveti, vücut kompozisyonu ve Kendini Fiziksel Tanımlama Ölçeği uygulandı. Egzersiz programından 3 gün önce ve 3 gün sonra katılımcıların fiziksel ve fonksiyonel testleri aynı ortam ve koşullar sağlanarak günün aynı saat dilimleri arasında gerçekleştirildi. Normal dağılım gösteren grupların tekrarlı ölçümlerinin karşılaştırılmasında 3X2 ANOVA (Two-way repeated measures ANOVA) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effects of the 8-week mat and reformer pilates exercises on certain physical and functional parameters for middle-aged sedentary women. A total of 58 middle-aged sedentary women participated in this study. The women in the reformer (n:20) and mat (n:21) groups performed pilates exercises for 8 weeks, whereas the control (n:17) group was not involved in any physical activity. Functional Movement Screening Test (FMS), along with flexibility, muscle strength, body composition tests, and Physical Self-Description Questionnaire were administered to the exercise groups. Physical and functional tests were given to the participants three days before, and three days after the exercise program on the same time and under the same conditions and environment. Two-way repeated measures ANOVA was used for comparing repeated measurements of normally distributed data.