Empirical investigation on the determinants of organic food purchasing behavior
Organik gıda satın alma davranışının belirleyicileri üzerine ampirik bir inceleme
- Tez No: 535121
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu tezin temel motivasyonu, bireylerin organik gıda satın alma davranışlarının belirleyicilerini psikolojik bir model geliştirerek ortaya koymak ve bireylerin, organik gıdaların sahip olduğu her bir özellik için ödemeye razı oldukları fiyatı, deneysel bir yaklaşım kullanarak belirlemektir. Birinci bölümde, bireylerin organik gıda satın alma davranışlarının belirleyicilerinin, Planlanmış Davranış Teorisi yaklaşımı kullanılarak ortaya konması amaçlanmaktadır. Daha belirgin bir biçimde, gıda güvenliği endişesi, sağlık bilinci, güven duygusu ve organik bilgi geri plan faktörler olarak modele dahil edilmiş ve temel model, Yapısal Eşitlik Modellemesi kullanılarak genişletilmiştir. Genişletilmiş modelin, bireylerin organik gıda satın alma davranışlarını yordamada oldukça başarılı olduğu doğrulanmaktadır. Modele, gıda güvenliği ile ilgili endişelerin, sağlık bilincinin, güvenin ve organik bilginin eklenmesi, modelin tahmin gücünü ve davranıştaki açıklanan varyans oranını arttırmaktadır. İkinci bölümde, bireylerin, organik gıdaların sahip olduğu bir takım özellikler için ödemeye razı oldukları fiyatın, deneysel bir yaklaşım kullanılarak belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda, varsayımsal olmayan bir seçim deneyi, BDM (Becker-DeGroot-Marschak) mekanizmasının kullanıldığı bir seçim deneyi ve bireylerin ödemeye razı oldukları fiyatları kendilerinin belirlediği BDM mekanizması olarak tanımlanan, üç yöntem, Çok Terimli Lojit Model ve Tobit Model kullanılarak, karşılaştırılmış ve gıda ürünleri için daha gerçekçi değerlemeler elde edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın bulguları, bireylerin ödemeye razı oldukları fiyatın, geleneksel seçim deneyi ve BDM mekanizmasının kullanıldığı seçim deneyi için önemli bir farklılık göstermediğini ortaya koymaktadır. Fakat bireylerin ödemeye razı oldukları fiyatları, doğrudan kendilerinin belirlediği BDM mekanizmasının, bu iki yöntemden önemli ölçüde farklılık göstererek, daha gerçekçi tahminler ortaya koyduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main motivation of this thesis is to reveal the determinants of organic food purchasing behavior of individuals by improving a psychological model and try to elicit individuals' willingness to pay estimates for each attribute of organic foods in an experimental setting. In the first essay, we aim to reveal the determinants of organic food purchasing behavior within the Theory of Planned Behavior framework, and the basic model is extended by incorporating food safety concern, health consciousness, trust, and organic knowledge as background factors using Structural Equation Modeling. The utility of the extended model is mainly confirmed in understanding individuals' organic food purchasing behavior. The addition of food safety concern, health consciousness, trust, and organic knowledge is proven to improve the predictive power of the model and increase the proportion of explained variance in behavior. In the second essay, we aim to elicit individuals' willingness to pay estimates for the attributes of organic foods by conducting an experimental approach. The willingness to pay estimates of individuals are compared with using three elicitation methods, namely, a conventional non-hypothetical choice experiment, a non-hypothetical choice experiment with BDM (Becker-DeGroot-Marschak) treatment, and the BDM mechanism in which individuals' reservation prices are elicited. Willingness to pay estimates are calculated by using Multinomial Logit Model and Tobit Model. The findings indicate that the willingness to pay estimates of the conventional non-hypothetical choice experiment and the non-hypothetical choice experiment with BDM treatment do not significantly differ while the BDM mechanism in which individuals' reservation prices are directly elicited differs from those two methods, and gives more truthful estimations.