Hukuki ehliyet ve Vergi Hukukundaki görünümü
Legal capacity and perspective of Tax Law
  1. Tez No: 535125
  2. Yazar: AYŞE HONDUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Hukuki ehliyet, vergi hukuku sisteminin temel müesseselerinden biridir. Bu nedenle bu çalışmada öncelikle tarihi akış içerisinde ehliyetli olmanın ne ifade ettiği daha sonrasında ise hukukta ehliyetli olmaktan ne anlaşılması gerektiği, medeni hukuk, yargılama hukuku ve ceza hukuku bağlamında açıklanmıştır. Ayrıca odak noktasını vergi hukukunda ehliyetin oluşturduğu bu çalışmada, vergi hukukunda, vergi yargılama hukukunda ve vergi ceza hukukunda ehliyetli olmak gerçek kişiler, tüzel kişiler ve tüzel kişiliği olmayan topluluklar şeklinde ayrıma tabi tutularak incelenmiştir. Konular güncel mahkeme kararları ve doktrinsel tartışmalarla zenginleştirilmiş olup hukuki ehliyetinin vergi hukuku anlamında özellikli hususlarına ışık tutulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Legal capacity is one of the basic institutions of the tax law system. Therefore, in this study, firstly what is meant to be had capacity in the historical flow and then what should be understood from being had capacity in law is explained in the context of civil law, trial law and criminal law. In addition focus on capacity in tax law in this study, it has been examined in detail capacity in tax law, procedual tax law and criminal tax law by natural people, legal people and non legal people. The issues were enriched with current court decisions and doctrinal debates and tried to shed light on the special aspects of the legal capacity of the tax law.