Bina bilgi modellemesinin altyapı tesislerinin modellenmesindeki kullanımı ve mekansal bilgi açısından önemi
Usage of building information modelling for modelling the infrastructure facilities and importance for spatial information
  1. Tez No: 535194
  2. Yazar: AYDIN CİVELEKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Birden fazla birimin faaliyet gösterdiği AEC (Architecture, Engineering, Construction) projelerinde genel olarak koordinasyon eksikliğinden kaynaklı yaşanan problemler nedeniyle zaman ve maliyet hatta can kayıpları yaşanmaktadır. Bu koordinasyon eksikliğini ortadan kaldırarak projelerin tasarım, inşa ve işletme aşamalarında sağladığı verimli çalışma ortamı sayesinde bir akım haline gelen BIM dünyanın birçok yerinde mimarlar, mühendisler ve yüklenici firmalar tarafından benimsenmiştir. BIM'in sağladığı kazançların farkında olan ülkeler çeşitli BIM standartları oluşturmuş, kamu ve özel kurumlara teşvik veya dayatma şeklinde uygulamalar yaparak BIM kullanım yoğunluğunu artırmaya çalışmaktadır. 2000 yılından bu yana genelde bina projelerinde uygulanan BIM, son dönemde Güney Kore ve Çin başta olmak üzere birçok ülkede teknik altyapı tesislerinde de aktif olarak kullanılmaktadır. Türkiye'nin adaptasyon sürecinde olduğu bu uygulamanın ülkedeki kullanıldığı proje sayısı oldukça azdır. Bu projeler arasında Türkiye'nin ve dünyanın en büyük projelerinden biri olan İstanbul Havalimanı Projesi de vardır. Bu çalışmada, BIM'in avantajlarına, ülkeler tarafından oluşturulan BIM uygulama standartlarına, teknik altyapı tesisleri için BIM'in önemine değinilmiş ve İstanbul Havalimanı Projesi'nde kullanılan BIM uygulaması ile Unreal Engine 4 oyun motoru kullanılarak yeni geliştirilen BIM uygulaması hakkında bilgiler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Time and cost and even loss of lives are experienced due to lack of coordination at the AEC (Architecture, Engineering, Construction) projects where more than one unit operates. BIM has become a trend by eliminating this lack of coordination and thanks to the efficient working environment provide to design, construction and management phases of the projects. BIM has been adopted by architects, engineers and contractors in many countries in the world. Countries that are aware of the benefits of BIM have set up several BIM standards. These countries are trying to increase the intensity of BIM usage by incentives or imposition on public or private institutions. Since 2000, BIM usually has been used in building projects but last years is being actively used in technical infrastructure facilities especially in South Korea and China. Turkey is a new country about BIM usage so the number of projects where the BIM is used is quite low in this country. The Istanbul Airport Project where BIM implementation, is one of the Turkey's and world's largest project. In this thesis the advantages of BIM, the BIM standards created by countries and the importance of BIM for the technical infrastructure facilities are explained. On the other hand, visual examples are presented about the BIM application used in the Istanbul Airport Project and the newly developed BIM application using the Unreal Engine 4 game engine is given.