Beta talasemi major hastalarında pankreas usg ve mrg bulgularının glukoz tolerans testi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Assessment of pancreatic ultrasonography and mri findings in relation to glucose tolerance test in patients with beta thalassemia major
- Tez No: 535195
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNEM KARAZİNCİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Beta Talasemi Major Hastalarında Pankreas USG ve MRG Bulgularının Glukoz Tolerans Testi İle İlişkisinin Değerlendirilmesi AMAÇ Beta talasemi majörde mortalitenin en önemli nedeni demir birikimine bağlı kalp yetmezliğidir ve MRG demir yükünün değerlendirilmesinde rutin kullanıma girmiştir. Bu çalışmanın amacı; Beta talasemi major hastalarında pankreas manyetik rezonans görüntüleme ve ultrasonografi bulgularının glukoz tolerans testi ile ilişkisinin değerlendirilmesidir. MATERYAL ve METOD Bu çalışmaya 60 hasta dahil edildi. Tüm olgulara oral glukoz tolerans testi (OGTT) yapıldı. Pankreas ekojenitesi üç sınıfa ayrıldı. Pankreas MRG görüntüleri T2 * GRE dizisi parametreleri kullanılarak elde edildi. SONUÇLAR OGTT bozukluğu hasta grubunda 5 (%8.3) olguda, kontrol grubunda 1 (%1.1) olguda saptandı. OGTT sonuçlarına göre hiçbir olguda DM izlenmedi. Hasta grubunda ekojenite artışı olan hastalardan 4 (%10.2) olguda OGTT bozukluğu izlendi. Hasta grubunda pankreas T2* değeri 1.0-35.8 ms arasında (ortalama 7.2±7.0 ms) kontrol grubunda ise 23.4-53.1 ms (ortalama 36.4±8.0 ms ) olarak saptandı.Pankreas ekojenitesi hasta grubunda, 21 olguda (%35) grade 1, 27 (%45) olguda grade II ve 12 (%20) olguda grade III olarak saptandı. Kontrol grubunda pankreas ekojenitesi, 29 (%96.7) olguda grade I ve 1(%3.3) olguda grade II olarak izlendi. Kontrol grubunda grade III ekojenite saptanmadı.T2 * değerleri hasta grubunda 1.0 ile 35.8 ms arasında ve kontrollerde 23.4 ile 53.1 ms arasındaydı. SONUÇ Pankreas ekojenite artışı ile kan şekeri değerleri ve T2*arasında istatistiksel açıdan anlamlı ilişki saptanmıştır. Beta talasemi major hastalarında glikoz metabolizması pankreatik US ve T2* MR değerleri ile korelasyon göstermektedir. Beta talasemi major hastalarında pankreastaki değişiklikler US ve MRG ile değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
TITLE ASSESSMENT OF PANCREATIC ULTRASONOGRAPHY AND MRI FINDINGS IN RELATION TO GLUCOSE TOLERANCE TEST IN PATIENTS WITH BETA THALASSEMIA MAJOR AIM The most important cause of mortality is heart failure due to iron accumulation in beta thalassemia major and MRI have come into routine use in evaluation of the iron load. Objective of this study was to evaluate the correlation of ultrasonografi and MRI of the pancrease with glucose tolerance test. MATERIAL and METHODS This study sixty patients were included. Oral glucose tolerance test (OGTT) was performed in all the cases. Pancreas echogenicity was divided into three grades. Grade I (figure 1), grade II(figure 2) and grade III(figure 3). Pancreas MRI images were acquired using T2* GRE sequence parameters(figure 4 and 5) . RESULTS OGTT impairment was defined in 5 cases, from the patient group and 1 case from the controls. Patient group, pancreas echogenicity was found as grade I in 21 cases (35%), grade II in 27 cases (45%) and grade III in 12 cases (20%). Control group, pancreas echogenicity was found as grade I in 29 cases (96.7%) and grade II in 1 case (3.3%). T2* values were between 1.0 and 35.8 ms in the patient group and between 23.4 and 53.1 ms in the controls. CONCLUSION In this study, increased echogenicity was observed by 65% and a statistically significant correlation was found between the pancreatic echogenicity increase and blood-glucose values. In this study, a significant negative correlation was found between T2* abnormality and fasting blood glucose. Glucose mechanism shows a correlation with pancreatic US and T2* MRI values. Pancreatic changes in beta thalassemia major patients can be evaluated with US and MRI. Keywords (minimum 3, maxium 6 words): Beta thalassemia major, iron load, diabetes mellitus, pancreatic US and T2* MRI