Permanent neutrality policy of Turkmenistan: A comparative analysis of Turkmenbashi and Berdimuhammedov eras
Türkmenistan'da daimi tarafsızlık politikası: Türkmenbaşı ve Berdimuhammedov dönemlerinin karşılaştırmalı bir analizi
  1. Tez No: 535218
  2. Yazar: GÖZDE DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tezin amacı, Türkmenistan'ın birinci ve ikinci devlet başkanları döneminde (Saparmurat Niyazov Türkmenbaşı, 1985-2006 ve Gurbanguly Berdimuhammedov 2006'dan bu yana) uygulanan daimi tarafsızlık politikasını Efraim Karsh'ın tarafsızlık modelini kullanarak karşılaştırmalı olarak incelemektir. 1991 yılında, beş Orta Asya ülkesi bağımsızlığını ilan etti ve Sovyetler Birliği'nden ayrıldı. Bu devletlerin hepsinin aşağı yukarı benzer siyasi ve yasal koşullara sahip olmasına rağmen, 27 yıl sonra hepsi çok farklı bir şekilde sonuçlandı. Beş Orta Asya ülkesinden yalnızca Türkmenistan bu politikayı benimsemiştir. Türkmenistan'ın tarafsız statüsü, siyasi, ekonomik, insani ve diğer alanlarda birçok devletle işbirliğinin kurulmasında ve çok taraflı bir dış politika stratejisinin uygulanmasında önemli bir rol oynamıştır. Daimi tarafsızlığın ülkede nasıl uygulandığının karşılaştırmalı bir analizini sunan bu tez, iki devlet başkanının dış politika seçeneklerini ve tepkilerini şekillendiren bölgesel dinamikleri ve çatışmaları gözden geçirmektedir. Bunu yapmak için öncelikle Türkmenistan ve ülkenin tarihi hakkında genel bir bilgi verilir. Bunu, Türkmenistan'ın iki cumhurbaşkanının dönemlerinde kalıcı tarafsızlığın benimsemesiyle sonuçlanan Sovyet sonrası dönemdeki gelişmeler izliyor. Türkmence, Rusça, İngilizce ve Türkçe basılmış olan kitaplar,makaleler ve gazetelerin yanı sıra ilgili resmi internet sitelerinden de yararlanılan bu çalışmada kullanılan temel yöntem nicel analizdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the permanent neutrality policy of Turkmenistan, during the periods of the first and second presidents of the country (Saparmurad Niyazov Turkmenbashi, 1985-2006 and Gurbanguly Berdimuhammedov, 2006-present) in a comparative way by using Efraim Karsh's neutrality model. In 1991, five Central Asian countries declared independence and seceded from the Soviet Union. Despite the fact that all of these states had more or less similar political and legal conditions back then, after 27 years they all ended up very differently. Among the five Central Asian countries, only Turkmenistan adopted this policy. Turkmenistan's neutral status has played an important role in establishing cooperation with many states in the political, economic, humanitarian and other spheres, and in implementing a multilateral foreign policy strategy. This thesis, by providing a comparative analysis of how permanent neutrality is implemented in the country looks at the regional dynamics and conflicts that shaped the foreign policy options as well as responses of the two presidents. To do this, first a general background information on Turkmenistan as well as the history of this country is given. This is followed by the post-Soviet era developments that resulted in the adoption of permanent neutrality in the periods of the two presidents of Turkmenistan. The primary methodological tool of the work was qualitative analysis utilizing primary and secondary sources in Turkmen, Russian, English and Turkish on the topic, including academic books, articles, newspapers, magazines and relevant official websites were used.