İslami finans ve KOBİ'ler için alternatif olma potansiyeli
Islamic finance and potential for SMEs
- Tez No: 535219
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİM TATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Çalışmada İslami finansın KOBİ'ler için alternatif olma potansiyelinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Ankette kullanılmak üzere çalışmanın yazarı tarafından İslami Finansın KOBİ'ler İçin Alternatif Olma Potansiyeli Ölçeği (İFKAPÖ) geliştirilmiştir ve araştırmada uygulanacak anket formu hazırlanmıştır. Anket formları; yüz yüze anket tekniği ile İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa, Yalova ve Çanakkale şehirlerinde faaliyette bulunan ve rassal olarak seçilen 400 KOBİ'ye uygulanmıştır. Anket formlarına verilen yanıtlar elektronik ortama aktarılmış ve çalışmanın verileri oluşturulmuştur. Elde edilen verilere güvenirlik ve yapı geçerliği analizleri uygulanmıştır. Toplanan veriler SPSS ve LİSREL paket programları aracılığıyla analiz edilmiştir. Güvenirlik analizi kapsamında ölçeğe Cronbach's Alpha testi uygulanmıştır ve 0.831 sonucu elde edilmiştir. Elde edilen bu sonuç ile ölçeğin yapılacak analizler için uygun olduğu ve sonuçların güvenilir olduğu anlaşılmıştır. Ölçeğe yapı geçerliği kapsamında açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri uygulanmıştır. Açımlayıcı faktör analizi neticesinde ölçeğin yaklaşık %76'sını açıklayan 6 faktörlü bir yapı taşıdığı tespit edilmiştir. Elde edilen faktör yapısı önceden belirlenen model olarak tanımlanmış; mevcut verilerin bu belirlenen modele ne derecede uygun bir yapı gösterdiğinin anlaşılması ve ölçüm modelinin geçerliliğinin ve güvenilirliğinin test edilmesi için doğrulayıcı faktör analizi uygulanmıştır. Analiz sonucu elde edilen uyum indekslerine ilişkin bulgular, ölçeğin belirlenen modelinin genel araştırmalar için uygun olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the potential of Islamic finance as an alternative for SMEs. Survey method was used as data collection method. By the authors of the study was developed the The Alternative Potential of Islamic Finance for SMEs Scale (İFKAPÖ)to be used in the survey. Prepared questionnaire forms; was applied to 400 SMEs, which were randomly selected in İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa, Yalova and Çanakkale cities. Responses to questionnaires were transferred to the electronic environment and data of the study were created. Reliability and construct validity analyzes were applied to the obtained data. The collected data were analyzed by SPSS and LISREL packet programs. Cronbach's Alpha test was applied to the scale in the reliability analysis and 0.831 result was obtained. With this result, it was found that the scale was suitable for the analyzes and the results were reliable. In the context of construct validity, exploratory and confirmatory factor analyzes were applied to the scale. As a result of exploratory factor analysis, it has been found that it carries a structure with 6 factors explaining approximately 76% of the scale. The factor structure was defined as a predetermined model; confirmatory factor analysis was used to understand the extent to which the current data shows the appropriate model and to test the validity and reliability of the measurement model. The findings of the fit indices obtained as a result of the analysis showed that the determined model of the scale was suitable for general research.