5-6 yaş çocuklarında elektronik medya maruziyetinin dikkat, muhakeme ve sosyal beceriler üzerindeki etkisinin incelenmesi
An investigation of the effect of electronic media exposure on attention, reasoning and social skills in children 5-6 years of age
  1. Tez No: 535228
  2. Yazar: SİNEM GÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı; 5-6 yaş çocuklarının elektronik medya araçlarına maruz kalmaları sonucunda bilişsel ve psiko-sosyal gelişimlerinin ne düzeyde etkilendiğini incelemektir. Araştırma nicel yöntemle tasarlanmış, 51 çocuk ve 51 ebeveyn ile görüşülmüştür. Araştırmanın katılımcılarını İzmir ili Aliağa ilçesinde yaşayan okul öncesi eğitime devam eden 5-6 yaş çocukları ve ebeveynleri oluşturmaktadır. Verilerin toplanması için anket formları ve ölçekler kullanılmıştır. Başta sosyo-demografik form olmak üzere, elektronik medya kullanım alışkanlıkları anketi, Frankfurter dikkat testi, çocuklar için empati bölümü ölçeği, çocukluk dönemi yönetici işlev davranışları derecelendirme ölçeği, sosyal becerileri değerlendirme ölçeği 4-6 yaş, çocuklarda bellek süreçlerini değerlendirme ölçeğinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, elektronik medya araçlarının kullanım alışkanlıkları ve kullanım süresinin dikkat, muhakeme ve sosyal beceriler üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Sonuçlar ilgili alanyazına göre tartışılmış ve gelecekte yapılabilecek çalışmalar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of cognitive and psycho-social development of children aged 5-6 on electronic media. The research was designed with a quantitative method and interviewed with 51 children and 51 parents. Participants of the study consist of 5-6 years old children who continue pre-school education and their parents in province of İzmir. Questionnaire form and scales were used to gather data. The form includes firstly demographic form, electronic media usage habits survey, the Frankfurt attention inventory, empathy section scale for children, childhood executive functioning inventory, social skills evaluation scale 4-6 and children's memory scale. According to the findings of the study, usage habits and usage period of electronic media tools have been found to be effective on attention, reasoning and social skills. The results are discussed according to the related literature and future studies are suggested.