Sarı Uygur edebiyatı ve Yoghor Chamduugiin Tumur üzerine bir inceleme
A study of Yellow Uyghur literature and Yoghor Chamduugiin Tumur
  1. Tez No: 535229
  2. Yazar: SHAOQIONG DU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET KORAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Sarı Uygurlar Çin'in Gansu Eyaletinde yaşamakta olan on iki binin üzerinde nüfusu ile Çin'in 56 etnik azınlığından biridir. Pek çok kültürün birlikte var olduğu bir ortamda hayatta kalabilmek ve gelişebilmek için mücadele eden Sarı Uygurlar kaçınılmaz bir şekilde çevredeki kültürlerin, özellikle de Han kültürünün etkisi altında kalmıştır. Bu yüzden Sarı Uygur gelenekleri yok olmaya yüz tutmuştur. Milli kültürel geleneklerin miras olarak aktarılmasında edebî eserler hayati bir rol oynamaktadır. Yoghor Chamduugiin Tumur, Sarı Uygur edebiyatının tipik bir temsilci olarak bu çalışma için seçilmiştir. Sarı Uygurlar ile aynı köklere sahip olan Türkiye Türklerinin Sarı Uygur edebiyatını daha iyi anlamasını sağlamak için bu tez Türkçe yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
Yellow Uyghurs are one of the 56 minorities in China where they live at Gansu state with over 12.000 habitants. Yellow Uyghurs inescapably has been affected by many other cultures but especially Han culture to survive and flourish in a multicultural environment. Thus, the traditions of Yellow Uyghurs has faced extinction. Literary works plays a vital role in transferring national-cultural traditions as inheritance. Yoghor Chamduugiin Tumur, has been chosen for this study as a typical representative. This study has been written in Turkish for Turkish people who shares the same roots with Yellow Uyghurs to understand Yellow Uyghur's literature.