Evliliğin genel hükümlerine uygulanacak hukukun tayini
Determination of applicable law to the general provisions of marriage
  1. Tez No: 535256
  2. Yazar: DOST DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DOĞA ELÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Milletlerarası Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışmamızın konusunu evliliğin genel hükümlerine uygulanacak hukukun tayini oluşturmaktadır. Günümüzde milletlerarası ilişkilerin yoğunlaşması ve özellikle ayrı ülkelere vatandaşlık bağı ile tâbi olan kişilerin birbirleriyle yaptıkları evliliklerin ciddi bir şekilde artış göstermesi nedeniyle, yabancılık unsuru içeren evliliğin genel hükümlerinden kaynaklı uyuşmazlıklarda uygulanacak hukukun tespiti büyük önem arz etmektedir.Konu, çalışmamızın ilk bölümünde maddî hukuk açısından ele alınmış ve evliliğin genel hükümleri kapsamında değerlendirilen hususlar, eski kanun-yeni kanun karşılaştırması da yapılarak inceleme altına alınmış, evlilik birliğinin kurulmasıyla birlikte eşlerin sahip olduğu karşılıklı hak ve yükümlülüklerin ihlâli veya evlilik birliğinin devamını tehlikeye düşürecek bir durumun varlığı hâlinde, eşlerin talep edebileceği tedbirler üzerinde durulmuştur.Çalışmamızın ikinci bölümü, evliliğin genel hükümlerine uygulanacak yetkili hukukun ne olacağı meselesi, 5718 sayılı Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun'da yapılan değişiklikler de dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme yapılırken, evliliğin genel hükümlerine uygulanacak hukuku düzenleme altına alan kanunlar ihtilâfı kuralının işleyişinde ortaya çıkabilecek sorunlar incelenmiş, Türk milletlerarası özel hukukunda evlenmenin genel hükümlerine uygulanacak hukuku gösteren bağlama noktaları ele alınmış ve son olarak ilgili kanunlar ihtilâfı kuralının uygulama alanında yer alan hususlar ile uygulama alanı dışında kalan hususlar tespit edilmiştir.Çalışmamızın sonuç kısmında ise, inceleme konularımız teker teker ele alınmış ve tartışmalı konular hakkında çözüm ve görüş önerilerimiz vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The number of transnational marriages has dramatically increased in the world. Therefore, the determination of the law to be applied in the disputes arising from the general provisions of the transnational marriages has started to come into prominence. Hence, the determination of the law to be applied to the general provisions of the transnational marriage is examined in this thesis.The issue is evaluated in the first part of this thesis in terms of material law and the issues evaluated within the general provisions, of the transnational marriage by comparing the old and new laws regarding the transnational marriage. Furthermore, the first part of the thesis also touches upon the rights of the spouses and the existence of a situation that would jeopardize the continuation of the marriage unity and the measures that may be demanded by the spouses.The second part of this thesis examines the competent law which will be applicable to the general provisions of the transnational marriage within the scope of the amendments to the Law on International Private Law and Procedural Law No. 5718. In this context, the connection rule in Turkish international private law, which is accepted in terms of the general provisions of marriage, is also analyzed. In the conclusion part of the thesis, the main findings are summarized and solution recommendations are proposed.