Örgütsel adaletin iş tatminine etkisi üzerine bir araştırma: Adana-Mersin örneği
A research on the effect of organizational justice to job satisfaction: Adana-Mersin example
  1. Tez No: 535255
  2. Yazar: EMRAH ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Emek-yoğun özellikleri nedeniyle otel işletmelerinde çalışanların tutum ve davranışları müşteri tatmini üzerinde oldukça önemlidir. Öte yandan işletme yönetiminin işgörenlere yaklaşımı ve örgütsel adaleti sağlamış olması, işgörenlerin iş tatmini üzerinde belirleyicidir. Araştırmanın temel amacı konaklama işletmelerinde işgörenlerin algıladıkları örgütsel adaletin iş tatminine etkilerini belirlemektir. Araştırmanın evrenini, 2018 yılında Adana ve Mersin illerinde beş yıldızlı konaklama işletmelerindeki çalışanlar oluşturmaktadır. Örneklem ise evreni temsil edecek sayıda ulaşılan işgörenlerdir. Örneklem Mersin'de faaliyet gösteren 6 adet beş yıldızlı otel ve Adana'da faaliyet gösteren 6 adet beş yıldızlı otel olmak üzere 12 otelden oluşmaktadır. Çalışma, konaklama işletmeleri yöneticilerine çalışanların iş tatminini yükselterek hizmet kalitesinin artmasını sağlamalarında katkı sunması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Hotel business is labor intensive and the attitude and behavior of the employees are highly important on guest satisfaction. On the other hand, the approach OF the management towards employees and the organizational justice determines the employee job satisfaction. The objective of the research is to determine the effect of the organizational justice perception of employees on their job satisfaction. The universe is the employees of the five star hotels in Adana and Mersin. The sample consists of 12 five star hotels, equally divided between Adana and Mersin. The study is expected to contribute to hotel managers in their effort to increase job satisfaction and service quality.