Yoğun bakımda noninvaziv mekanik ventilasyon uygulanan hastalarda deksmedetomidin sedasyonunun uygulamanın başarısı üzerine olan etkileri
The effects of dexmedetomidine sedation on success of noninvasive mechanical ventilation application in intensive care unit patients
  1. Tez No: 535276
  2. Yazar: SERDA SÖZKES
  3. Danışmanlar: DR. ASU ÖZGER ÖZGÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
NIMV, yoğun bakımda akut solunum yetmezliğinde günümüz tedavisinde yerleşmiş bir tedavi şeklidir. İyi uygulanmış bir NIMV ile hasta entübasyondan korunur. Yoğun bakım hastalarında sedasyonun sağlanması yoğun bakım tedavisinin önemli komponentlerinden biridir. Anksiyeteyi azaltmak, depresyonu önlemek, uykuyu düzenlemek, küçük girişimlerin distresini azaltmak, amnezi oluşturmak ve mekanik ventilasyonu kolaylaştırmak amacıyla yoğun bakım hastalarında sedasyon uygulanması endikedir. Etkili bir noninvaziv mekanik ventilasyon için de durum benzerdir, hastanın rahat ve ventilatör ile uyumlu olması büyük önem taşımaktadır. Ayrıca deliryum ve ajitasyon, ciddi komplikasyonlara neden olabilir ve bu nedenlerle NIMV başarısızlıkla sonuçlanır. Tüm bunlar sedasyon ile önlenebilir. Ancak NIMV sırasında hava yolu güvenirliği IMV' deki gibi korunamamıştır, bu nedenle sedasyon uygulanırken dikkatli olunulmalıdır. Kullanılacak ajan hastanın solunumunu deprese etmemeli, şuurunu çok fazla etkilememeli, hemodinamisini bozmamalıdır. Biz de bu amaçla, solunum sistemi üzerine minimal etkiye sahip olan deksmedetomidini kullandık. Deksmedetomidinin etkinliğini değerlendirebilmek amacıyla karşılaştırmalarımızı hiçbir sedasyon ajanının kullanılmadığı kontrol grubuyla yaptık. Çalışma Şubat 2010- Ağustos 2010 tarihleri arasında Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniğinde gerçekleştirildi. Olgular“Deksmedetomidin”(n:19) ve“Kontrol”(n:19) olmak üzere iki grup altında incelenmiş, NIMV uygulanan hastalar hemodinamik, solunumsal ve sedasyon parametreleri açısından 24 saat izlenmiştir. Deksmedetomidin, yoğun bakım hastalarında, hemodinamik ve solunumsal açıdan, stabil sedasyon düzeyi sağlamıştır. Oksijenizasyonla ya da ventilasyonla ilgili ilk 24 saatte belirgin bir farklılık görülmese de, özellikle ikinci 24 saatte olmak üzere kontrol grubunda klinik olarak anlamlı sayılabilecek bir entübasyona gidiş oranı görülmüştür. Sedasyon uygulanmayan kontrol grubunda, hasta-ventilatör uyumunu sağlayabilmek amacıyla, sık aralıklarla hastayı ikna edici, cesaretlendirici konuşmalar yapmak gerekmiş, deksmedetomidin grubunda ise, hastaların ventilatörleriyle ve çevreleriyle uyumlu bir halde, konforlu bir şekilde tedavilerini sürdürdükleri görülmüştür. Böylece deksmedetomidin uygulanması, hastalarda yatak başı daha az zaman harcamayı sağlamıştır. Deksmedetomidinin, NIMV uygulanan hastalarda etkin ve güvenle uygulanabilecek bir sedasyon ajanı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
NIMV is a treatment modality in the treatment of acute respiratory failure in intensive care,with a well-applied NIMV, the patient referral to intubation is decreased. Providing sedation in intensive care patients is an important component of intensive care treatment. Sedation is indicated in intensive care patients with the aim of reducing anxiety, preventing depression, regulating sleep, reducing distress of small interventions, creating amnesia and facilitating mechanical ventilation. The situation is similar for an effective noninvasive mechanical ventilation, and it is important that the patient is comfortable and compatible with the ventilator. Whileas Delirium and agitation can also cause serious complications, resulting in NIMV failure. All of these can be prevented by sedation. However, airway reliability during NIMV has not been maintained as in IMV, so care should be taken when performing sedation. The agent to be used should not depress the patient's breathing, should not affect his consciousness very much and should not disturb his hemodynamics. For this purpose, we used dexmedetomidine which had minimal effect on the respiratory system. In order to evaluate the effectiveness of dexmedetomidine, we performed our comparisons with a control group in which no sedation agent was used. The study was carried out at Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital, Anesthesiology and Reanimation Clinic between February 2010 and August 2010. The cases were examined under two groups as 24 dexmedetomidine asyon (n: 19) and alar control uygulan (n: 19). Dexmedetomidine provided a stable sedation level in patients with intensive care, in hemodynamic and respiratory status. Although there was no significant difference in oxygenation or ventilation in the first 24 hours, there was a clinically significant intubation rate in the control group, especially in the second 24 hours. The control group that did not perform sedation, it was necessary to convince the patient in frequent intervals with the aim of providing patient-ventilator compliance. Thus, administration of dexmedetomidine resulted in less time spent per bed. It was concluded that dexmedetomidine is an effective and safe sedation agent in NIMV treated patients.