Yoğun bakımda noninvaziv ventilasyon uygulanan hastalarda prognostik skorların karşılaştırılmalı değerlendirilmesi
Comparative evaluation of prognostic scores in patients receiving noninvasive ventilation in the intensive care unit
  1. Tez No: 967551
  2. Yazar: RUKEN ZEYDAN AKDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL GÜRSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yoğun Bakım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Giriş: Noninvaziv mekanik ventilasyon solunum yetmezliği olan hasta grubunda güvenli ve yararlı bir tedavi olduğu kanıtlanmış olup invaziv mekanik ventilasyona gidişi azalttığı bilinmektedir. NIV uygulanan solunum yetmezliği hastalarında tedavi başarısızlığı mortaliteyi artırmakta olup, tedavi başarısını öngörmek büyük önem taşımaktadır. Bu amaçla çeşitli skorlar ve eşik değerler önerilmektedir. ROX, HACOR, NEWS2, DECAF ve NIVO gibi skorlar çeşitli hasta gruplarında kullanılmakla birlikte, NIV uygulanan hipoksik veya hiperkapnik hastalarda sınırlı sayıda çalışmada değerlendirilmiştir. Özellikle NIVO ve DECAF skoru KOAH alevlenmesi olan hastalarda entübasyon ve mortaliteyi öngördüğü gösterilmiş olsa da bu skorlarların hipoksik ve/veya hiperkapnik solunum yetmezliği sebebiyle NIV yapılan hasta grubunda öngördüğüne dair yeterli sayıda çalışma bulunmamaktadır. Amaç: Yoğun bakım ünitesinde hipoksemik ve/veya hiperkapnik solunum yetmezliği nedeniyle NIV uygulanan hastalarda; ROX, HACOR, NEWS2, DECAF ve NIVO skorlarının entübasyon ihtiyacı, yoğun bakım yatış süresi, yeniden yatış ve mortaliteyi öngörmedeki rolünü araştırmak ve karşılaştırmak Yöntem: Tek merkezli prospektif yapılan çalışmaya Haziran 2023-Mayıs 2024 arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Yoğun Bakım ünitesine başvuran hiperkapnik veya hipoksik solunum yetmezliği sebebiyle NIV yapılan 101 erişkin hasta alındı. Hastaların yatışından itibaren NIV öncesi ve sonrası 1.saat,12.saat,24. saat olmak üzere 7 güne kadar ROX, HACOR, NEWS2, DECAF ve NIVO skorları hesaplandı. Bu skorların entübasyon, yoğun bakım yatış süresi, yeniden yatış ve mortalite ile ilişkisi istatistiksel olarak değerlendirildi. ROC eğrisi yapılarak eşik değerler belirlendi. Bulgular: Çalışmaya toplam 101 hasta dahil edildi. Dahil edilen hastaların ortanca yaşı 72.0 (66.0-77.0) iken %56.4'ü (n=57) kadındı. Hastaların %27.7(n=28) takipte entübe edildi, %17.8'i(n=18) takip süresince exitus oldu, %22.8inde uzamış yatış(≥14 gün)) saptandı ve eksitus olan hastalar dışlandıktan sonra hastaların %19.3(n=16) sında yeniden yatış görüldü. Entübe olan hastalarda yoğun bakım ve hastane yatış süreleri, APACHE-II skoru, NIV öncesi CRP, prokalsitonin ve pro- BNP düzeyleri ile birlikte HACOR, NIVO, DECAF ve NEWS2 skorlarının farklı zaman dilimlerindeki ölçümleri (1. saat, 12. saat, 1.-7.
Özet (Çeviri)
Introduction: Noninvasive mechanical ventilation has been proven to be a safe and effective treatment in patients with respiratory failure and is known to reduce the need for invasive mechanical ventilation. In patients receiving NIV, treatment failure increases mortality; thus, predicting treatment success is of great importance. For this purpose, various scoring systems and threshold values have been proposed. Although scores such as ROX, HACOR, NEWS2, DECAF, and NIVO have been used in different patient populations, only a limited number of studies have evaluated their performance in hypoxemic or hypercapnic patients undergoing NIV. Particularly, while NIVO and DECAF scores have been shown to predict intubation and mortality in patients with COPD exacerbation, there are insufficient studies assessing their prognostic value in patients receiving NIV due to hypoxemic and/or hypercapnic respiratory failure. Objective: To investigate and compare the predictive value of ROX, HACOR, NEWS2, DECAF, and NIVO scores for intubation, intensive care unit (ICU) length of stay, readmission, and mortality in patients with hypoxemic and/or hypercapnic respiratory failure receiving NIV in the ICU. Methods: This prospective single-center study included 101 adult patients who were admitted to the ICU of Gazi University Faculty of Medicine, Department of Chest Diseases, and received NIV due to hypoxemic or hypercapnic respiratory failure between June 2023 and May 2024. ROX, HACOR, NEWS2, DECAF, and NIVO scores were calculated from the time of admission up to 7 days, including before NIV and at 1 hour, 12 hours, and 24 hours after initiation. The relationships between these scores and outcomes such as intubation, ICU length of stay, readmission, and mortality were evaluated statistically. ROC curve analyses were used to determine threshold values. Results: A total of 101 patients were included. The median age was 72.0 (66.0–77.0), and 56.4% (n=57) were female. During follow-up, 27.7% (n=28) of patients were intubated, 17.8% (n=18) died, and 22.8% experienced prolonged ICU stay (≥14 days). After excluding patients who died, 19.3% (n=16) experienced readmission.