Doğu Karadeniz bölgesinde faaliyet gösteren orman ürünleri sanayi işletmelerinin odun peleti farkındalığının belirlenmesi
Determination of wood pellet's awareness of forest productsindustry enterprises in eastern Black Sea region
  1. Tez No: 535299
  2. Yazar: NEŞE OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. SEMRA ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Dünyadaki nüfus artışı yeni enerji kaynağı arayışlarına yol açmıştır. Söz konusu enerji kaynaklarından biri de pelettir. Pelet, çevreye daha az zarar vermesinden ötürü dünyanın birçok ülkesinde yaygın olarak üretilmekte ve kullanılmaktadır. Ancak Türkiye'de pelet üretimi ve kullanımı dünya ortalamasının bir hayli altında kalmıştır. Bu çalışmada Doğu Karadeniz Bölgesinde orman ürünleri alanında faaliyet gösteren işletmelerin sosyo-demografik özellikleri ve pelet hakkındaki farkındalık düzeylerinin tespiti amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini; Artvin, Rize, Trabzon, Bayburt, Giresun ve Ordu illerinde kerestecilik, mobilya ve hazır panel kapı üretimi yapan işletmeler oluşturmaktadır. Kartopu örneklemesi kullanılarak söz konusu illerdeki işletmelere ulaşılmıştır. Bu işletmelere pelet konusundaki farkındalığı ve potansiyeli ölçecek soruların yer aldığı bir anket uygulanmıştır. Anket sonuçları SPSS 20 programında değerlendirilmiştir. Araştırma sonucuna göre, Doğu Karadeniz Bölgesinde anket yapılan işletmelerin % 81,9'unun aile işletmesi olduğu ve bu işletmelerin geleneksel düşünceye sahip ve yeniliklere kapalı oldukları gözlemlenmiştir. Ancak bununla birlikte ankete katılanların %43,1' inin pelet hakkında bilgi sahibi olmaları, yine de pelet üretimi ve kullanımı potansiyelinin varlığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The population growth in the world has led to the search for new energy sources. One of these energy sources is pellet. Pellet is produced and used widely in many countries of the world because of its less harm to the environment. However, the production and use of pellets in Turkey remained well below the world average. The aim of this study was to determine the socio-demographic characteristics and awareness levels of the enterprises operating in the forest products sector in the Eastern Black Sea Region. The sample of the study consists of enterprises that produce timber, furniture and prefabricated panel doors in the provinces of Artvin, Rize, Trabzon, Bayburt, Giresun, and Ordu. Firms in these provinces were reached by using snowball sampling. A questionnaire including questions about the awareness and potential of the pellet was applied to these enterprises. The results of the survey were evaluated in SPSS 20 program. According to the results of the survey, it was observed that 81,9% of the surveyed enterprises in the Eastern Black Sea Region were family-owned and these enterprises had traditional thinking and were closed to innovation. However, the fact that 43,1% of the respondents were informed about the pellet indicates the potential for pellet production and use.