Fotoaktif hidrojellerin misel kopolimerizasyonu ile eldesi ve floresans madde salım davranışlarının incelenmesi
Obtaining of photoactive hydrogels via micellar copolymerization and investigation of their fluorescent releasing behaviours
- Tez No: 535306
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET KARACA BALTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Tezde ticari olarak en fazla kullanılan akrilamid bazlı hidrojellerden yola çıkarak, serbest radikal polimerizasyonu ve misel kopolimerizasyonu teknikleri birleştirilerek foto-bozunabilir hidrojeller üretilmiştir. UV ışık altında parçalanabilen fotoaktif çapraz-bağlayıcıyı bünyesinde barındıran hidrojellerin UV ile parçalanmadan önce ve sonraki özellikleri incelenmiştir. Bundan dolayı ticari olan hidrojellere foto-bozunabilir grupların katılması, hidrojelin özelliklerinde değişikliklere sebep olmuş, UV ışık miktarına göre şişme davranışları değiştirilmiş ve sonraki aşamalarda içlerine belirlenen miktarlarda hapsedilen floresans maddelerin salımları kinetik olarak belirlenmiştir. Sentezlenen foto-bozunabilir çapraz-bağlayıcı hidrofobik karaktere sahip olduğu için misel kopolimerizasyonu metoduyla hidrojelin yapısına katılması sağlanmıştır. Ayrıca suda çözünmeyen floresans bileşikler siklodekstrin kompleksi haline getirilip hidrojelin içerisine hapsedilmiş, hidrojelin UV ışıkla bozunma miktarına göre floresans maddenin salım miktarları tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Based on the commercially available acrylamide-based hydrogels, free radical polymerization and micelle copolymerization techniques were combined to produce photo-degradable hydrogels. The photoactive cross-linker containing photo-degradable hydrogels were investigated before and after UV degradation. Thus, the incorporation of photo-degradable moieties into commercial hydrogels, swelling behaviors relative to the dose of UV light that caused alteration in the properties of the hydrogel, and release of fluorescent in the subsequent stages were determined kinetically. Since, synthesized photo-degradable cross-linker has a hydrophobic character, it is provided to incorporate the hydrogel into the structure by the micellar copolymerization method. Moreover, the water-insoluble fluorescence compounds were made into the cyclodextrin complex, encapsulated in the hydrogel and release of fluorescent was determined according to the amount of UV light degradation.