Tip-2 ve gestasyonel diyabetli gebe plasentalarının trofoblast gelişimi, anjiyogenez yönünden karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
Comparative investigation of trophoblast development, angiogenesis in placenta of type-2 and gestational diabetes mellitus diagnosed pregnants
- Tez No: 535305
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA ÖMEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Plasenta, fetusun sağlıklı gelişimi için gerekli olan besin ve oksijen sağlanması, hormon salınımı, fiziksel koruma gibi temel fonksiyonlara sahip bir organdır. Plasentanın bu görevlerini etkin bir şekilde yerine getirmesi fetal gelişimin sağlıklı bir süreçte devam etmesini sağlar. Bazı patolojik durumlardan kaynaklanan plasentanın yapısal ve işlevsel bozuklukları ise fetal gelişimi olumsuz yönde etkiler. Diabetes mellitus, plasentanın fonksiyonunu ve gelişimini etkileyen bu patolojik durumlardan biridir. Hiperglisemik ortamın plasentada morfolojik ve işlevsel farklılıklar ortaya çıkararak preeklampsi, makrozomi ve intrauterin gelişme geriliği gibi sorunlara sebep olduğu bilinmektedir. Çalışmamızda, pregestasyonel dönemde tanı konulmuş insülin ile regüle edilen tip-2 diyabetli gebeler, diyetle regüle edilen gestasyonel diyabetli gebeler ve sağlıklı gebelerden alınan plasenta örnekleri incelendi. Amacımız tip-2 ve gestasyonel diyabetli gebe plasentalarında ortaya çıkan değişimleri trofoblast gelişimi ve anjiyogenez açısından araştırmaktır. Bu amaçla diyabetli ve sağlıklı gebelerden alınan plasenta doku örnekleri karşılaştırmalı olarak anjiyogenez, Hofbauer hücre varlığı ve trofoblast farklılaşmasını incelemek için; CD31, CD68 ve ETS-1 ile değerlendirildi. Elde edilen verilerde tip-2 ve gestasyonel diyabetli gebe plasentalarında sağlıklı gebelere göre villuslarda ödem, endovillöz kapillerlerde konjesyon, perivillöz aralıkta ekstravazasyon, sinsityal düğümlerde artış gibi morfolojik farklılıklar görüldü. Endotel belirteci CD31, Hofbauer belirteci CD68 ve villus matürasyonunda rol alan ETS-1 ifadelerinde artış olduğu immünohistokimyasal boyama ve Western Blot yöntemleri ile saptandı. Anahtar Kelimeler : Anjiyogenez, Gestasyonel Diabetes Mellitus, Plasenta, Tip-2 Diabetes Mellitus
Özet (Çeviri)
Placenta is an organ that has fundamental functions such as delivery of oxygen, hormon secretion and physical protection. Placenta carrying out its functions effectively provides development of fetus in healthy period. Placental dysfunction affects fetal development negatively due to arising from pathologic situations. Diabetes mellitus is one of the pathological situations impressing development and function of placenta. It is known that hyperglycemic environment causes problems by revealing structural and developmental differences in placenta like preeclampsia, macrosomia and intrauterine growth restriction. In our study, placental tissue samples from insulin regulated Type-2 diabetes mellitus, gestational diabetes mellitus and normal pregnant women were investigated. Our aim is to investigate alterations in placenta from Type-2 and gestational diabetes mellitus patients in respect to presence of Hofbauer cells, angiogenesis, and trophoblast differentiation. For this purpose, sample of placental tissues from diabetic and normal pregnant women evaluated to investigate Hofbauer cells, angiogenesis, and trophoblast differentiation with CD31, CD68 and ETS-1. Obtained these results show that Type-2 and GDM groups have edematous villus, congestion in endovillous capillary, extravasation in perivillous space, increased syncytiotrophoblast knotting. Incresed expression of endothelial marker, CD31; Hofbauer cell marker, CD68 and having role in villus maturity, ETS-1 were showed by immunohistochemistry staining and Western Blot method. Key Words : Angiogenesis, Gestational Diabetes Mellitus, Placenta, Type-2,Diabetes