Hipotiroidik sıçanlarda arı sütü takviyesinin ovaryum üzerindeki olası koruyucu etkisi
The potential protective effects of royal jelly supplements on the ovaries in hypothyroidism-induced female rat model
- Tez No: 535312
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Tiroid hormonlarının bazal metabolizmayı hızlandırması sonucunda reaktif oksijen türlerinin artması, hücresel oksidatif stresin oluşmasına neden olabilmektedir. Buna bağlı olarak hücresel hasarlar ve çeşitli patolojik durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada, 30 adet 6-8 haftalık Wistar albino cinsi dişi sıçan kullanıldı. 30 gün süren deney boyunca kontrol grubuna hiçbir uygulama yapılmazken, sham kontrol grubuna PTU çözücüsü olan serum fizyolojik (SF), hipotiroidi grubuna intraperitoneal (i.p) yolla10 mg/kg/gün PTU, arı sütü grubuna gavaj ile 100 mg/kg/gün arı sütü ve arı sütü + hipotiroidi grubuna 10 mg/kg/gün PTU + 100 mg/kg/gün arı sütü uygulandı. Süre sonunda propiltiyourasil (PTU) ile hipotiroidi modeli oluşturulmuş sıçan ovaryum dokularında meydana gelen oksidatif hasar immunohistokimyasal yöntem ile SOD-1 ve 8-OHdG antikorlarının immünreaktivitesi bakımından incelendi. Kontrol, sham kontrol ve arı sütü gruplarında germinal epitelde, teka yapılarında ve medulla stromasında zayıf immünreaktivite gözlenirken, hipotiroidi grubunda özellikle granüloza hücreleri ve teka yapılarında şiddetli reaktivite belirlendi. Arı sütü uygulaması ile birlikte ise her iki antikorun tutulumunun da zayıfladığı saptandı. Sonuç olarak, hipotiroidinin ovaryum dokusunda yaygın dejenerasyona yol açtığı ve arı sütünün bu dejeneratif değişimler üzerinde koruyucu etki gösterdiği kanısına varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Ovaryum, Hipotiroidi, Arı sütü, SOD-1, 8-OHdG
Özet (Çeviri)
Thyroid hormones increase basal metabolic rate that enhances reactive oxygen species formation and cellular oxidative stress. Moreover, cellular degenerations and related pathological issues are arised according to that oxidative injuries. 6-8 weeks old, 30 female Wistar albino rats were used in our study. During the 30 days experimental period, on one hand no administration was done to the control group, on the otherhand PTU solvent (saline) to sham control group, 10 mg/kg/day (i. p) PTU to hypothyroidism group, 100 mg/kg/day to royal jelly group by gavage and 10 mg/kg/day (i. p) PTU + 100 mg/kg/day royal jelly to royal jelly treated hypothyroidism group were administered. At the end of the experimental period, ovarian tissues immunoreactivity was assesed by using SOD-1 and 8-OHdG, immunohistochemically. Immunohistochemical findings showed that SOD-1 and 8-OHdg immunoreactivities were higher in granulosa cells and theca structures in the Hypothyroidism group, but weaker in germinal epithelium, medulla stroma and theca structures of sham, control and royal jelly groups. Both immunoreactivities was decreased in royal jelly treated hypothyroidism group. It has been concluded that hypothyroidism lead to widespread degeneration of the ovarian tissue and royal jelly administration can be protective against that degenerative changes. Key Words : PTU, Hypothroidism, Ovary, Royal Jelly, SOD, 8OHdG