Hafif şişman bireylerde serum serbest leptin indeksi ile beslenme durumu arasındaki ilişki
Relationship between serum free leptin index and nutrition status in overweight individuals
  1. Tez No: 535311
  2. Yazar: ELMAS ERSÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN AKDEVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışma 18-25 yaş arası metabolik sendromu olmayan hafif şişman ve normal beden kütle indeksine (BKİ) sahip bireylerde serum leptin, solubl leptin reseptör (sOB-R) ve serbest leptin indeksi (SLİ) ile beslenme durumu arasındaki ilişkinin saptanması amacıyla yapılmıştır. Kasım 2017 - Ocak 2018 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Endokrinoloji Polikliniği'ne başvuran 81 kişi çalışmaya dâhil edilmiştir. Çalışmaya katılan kadınların %21,2'si hafif şişman, %78,8'i normal BKİ'de ve erkeklerin %34,5'i hafif şişman, %65,5'i normal BKİ'dedir. Çalışmaya katılan bireylerin genel bilgileri, beslenme alışkanlıkları, üç günlük besin tüketim kayıtları ve fiziksel aktivite kayıtları anket formu ile toplanmıştır. Biyokimyasal parametreleri ve antropometrik ölçümleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this MSc thesis was to make a comparison to determine the relationship between serum leptin, soluble leptin receptor (sOB-R) and free leptin index (FLI) of overweight and normal body mass index (BMI) people without metabolic syndrome who are 18-25 years old and nutrition relationships of these people. Between November 2017 – January 2018, 81 people who were applicants to the Selçuk University Endocrinology Polyclinic were included to this study. The BMI distribution of females participated to this study were 21,2% overweight and 78,8% normal and 34,5% overweight and 65,5% normal BMI for the males who were participated to this study. General characteristics, nutritional habits and food dietary intake records for three days of these people were collected with a survey form. Biochemical parameters and antropometric measurements were discussed.