Konfeksiyon sektöründe tasarım süreçlerine ilişkin anahtar performans göstergelerinin belirlenmesi
Determination of key performance indicators related to design processes in apparel industry
- Tez No: 774257
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN KAYACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmanın amacı; stratejik planlamanın neden bu kadar önemli olduğu, stratejik plan hazırlanırken nasıl bir yol izlenmesi gerektiği ve konfeksiyon işletmelerinde ve tasarım süreçlerinde yer alan stratejik planlarda ne gibi farklar olduğu konularına netlik kazandırmak ve bir işletmenin stratejik planında yer alması gereken etkenleri ortaya koymaktır. Teknolojik gelişmeler ve yoğun rekabet günümüzde konfeksiyon işletmelerinin farklı stratejiler geliştirerek stratejik planlama alanında araştırma ve geliştirme yapmalarını gerektirmektedir. Bu çalışmada İzmir'deki bir konfeksiyon işletmesinde stratejik planlama süreçlerinin nasıl geliştirildiği, hangi stratejileri, nasıl uygulayabilecekleri incelenmiştir. Ayrıca işletmenin kurumsal karnesi (balanced scorecard), vizyon, misyon ve temel değerleri oluşturularak tasarım süreçlerindeki sonuçları gözlemlenmiştir. Tasarım süreçlerine ait anahtar performans göstergeleri (KPI) oluşturulmuş ve sonuçları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to clarify why strategic planning is so important, what kind of a path should be followed while preparing a strategic plan, and what kind of differences there are in the strategic plans in apparel businesses and design processes, and to reveal the factors that should be included in the strategic plan of a business. Technological developments and intense competition require apparel businesses to develop different strategies and conduct research and development in the field of strategic planning. In this study, how strategic planning processes were developed, which strategies and how they could be applied in a garment business in Izmir were examined. In addition, the balanced scorecard, vision, mission and core values of the enterprise were created and the results in the design processes were observed. Key performance indicators (KPI) of the design processes were created and the results were analyzed.