Beyin tümörü ameliyatı olan hastalarda genel vücut banyosunun ağrı, anksiyete, vital bulgular ve oksijen saturasyonu üzerine etkisi
The effect of bathing on pain, anxiety, vital sings and oxygen saturation of patients with brain tumor after surgical treatment
- Tez No: 535333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ KUTLUTÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırma, beyin tümörü ameliyatı olan hastalarda ameliyat sonrası dönemde uygulanan genel vücut banyosunun yaşam bulgularına, oksijen saturasyonuna, ağrı, anksiyete üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla tek gruplu yarı deneysel bir araştırmadır. Araştırma, Gazi Ünivesitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi, Gazi Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniğinde beyin tümörü nedeniyle Mayıs 2016 – Ağustos 2016 yılında ameliyat olan primer beyin tümörü tanısı alan 40 hasta ile gerçekleştirildi. Araştırmada veriler ,''Hasta Bilgi Formu'', ''Yaşam Bulguları, Oksijen Saturasyonu'', ''Ağrı Değerlendirme Formu'', '' Glaskow Koma Skalası'' ve ''Durumluluk Anksiyete Ölçeği'' ile elde edilmiştir. Araştırmada, örneklem kriterlerine uyan hastalar banyoda duş şeklinde 15 dk. süre ile 35- 37 °C' de ılık su ile genel vücut banyosu yaptırıldı. Araştırmaya alınan hastalar banyodan önce, banyodan hemen sonra ve banyodan 30 dk. sonra olmak üzere üç kere değerlendirildi. Tanımlayıcı istatistiksel yöntemler (sayı, yüzdelik dağılımı, ortalama, standart sapma) ile niceliksel verilerin karşılaştırılmasında Mann-Whitney U ve Student t testi kullanıldı. Araştırmaya alınan hastaların % 42, 5 erkek, % 57, 5 kadın hasta oluşturmuştur. Hastaların ortalama glaskow koma puanı 14, 45' dir. Genel vücut banyosunun anksiyete, ağrı, ortalama arteriyal kan basıncı, vücut ısısı ve oksijen saturasyonu üzerine etkisine bakıldığında istatistiksel anlamlılık tespit edildi. Hastalara uygulanan genel vücut banyosunun anksiyete düzeyini, ağrı şiddetini, ortalama arteriyal kan basıncı ve vücut ısısı azaltmada, oksijen saturasyonunu arttırmada etkisi olduğu saptanmıştır. Beyin tümörü ameliyatı olan hastalarda ameliyat sonrası dönemde genel vücut banyosunun anksiyete, ağrı semptomları ile birlikte yaşamsal bulguların kontrolünün sağlanmasında kullanılması önerilmektedir. Anahtar Kelimeler : Hemşirelik Bakımı, Beyin Tümörü, Banyonun Etkisi
Özet (Çeviri)
The study was carried out semi experimentally in order to analyze the effect of bathing on pain, anxiety, vital sings and oxygen saturation of patients with brain tumor after surgical treatment. The universe of the research was composed of 40 patients, who had brain tumor operation in Gazi University Brain and Neurosurgery Clinic between the dates of May- August 2016. The study group were made to shower bath. Shower bath was done for fifteen minutes with (35- 37 °C ) warm water. The patients were evaluated three times; before having bath, shortly after having bath and after thirty minutes. Vital indicators (body temperature, pulse, blood pressure), oxygen saturation and pain were measured three times. 'State Anxiety Envanter' were done two times; before having bath and shortly after having bath. Data were collected through patient inform form, vital indicators, oxygen saturasyon and pain form, State Anxiety Envanter. Data were evaluated with Mann-Whitney U, student-t, number, average and percentage. The patients of the study group were % 42, 5 man, % 57, 5 woman. The patients of mean glaskow skale were 14, 45. When looking for the effect of bathing on pain and anxiety that ıt was statistically significant. When looking for the effect of bathing on vital indicators (body temperature, pulse, blood pressure), oxygen saturation. İt was found that mean arterial blood pressure, body temperature and oxygen saturation were statistically significant. Having bath is important that regulation of pain, anxiety, vital sings and oxygen saturation for patients with brain tumor after surgical treatment. Key Words : Nursing Care, Brain Tumor, The Effect of Bathing