Tedavi edilmiş diskret aort koarktasyonu ve valvüler aort stenozunda arkus aortanın değerlendirilmesi
Evaluation of the arcus aorta in treated discrete aortic coarctation and valvular aortic stenosis
  1. Tez No: 886192
  2. Yazar: MEHMET ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRİ ALDUDAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Balon valvüloplasti veya valvüler komissürotomi yapılmış valvüler aort stenozu ve balon veya cerrahi anjioplasti yapılmış diskret aort koarktasyonu olan pediatrik olgularda işlem sonrası arkus aortanın gelişimini değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: 13/10/2023-03/06/2024 tarihleri arasında Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kalp Merkezi'nde, balon valvüloplasti veya valvüler komissürotomi yapılmış valvüler aort stenozu ve balon veya cerrahi anjioplasti yapılmış diskret aort koarktasyonu olan ve takibi yapılan bir yaş altı 20 hasta prospektif olarak incelendi. Hastalarda tedavi öncesi ve tedavi sonrası 1.,3.ve 6. aylarda ekokardiyografi ile asendan aorta, transvers aorta, desendan aorta ,isthmus ve aortik anulus bölgelerinin ölçümleri yapılıp z skorlamaları yapıldı. Tedavi öncesi dönemdeki ölçümlerin z skorlarıyla, tedavi sonrası 1.,3 .ve 6.aylardaki ölçümlerin z skorları karşılaştırıldı. Bu çalışmaya total ark tamiri yapılan hastalar dahil edilmedi. Bulgular: Araştırmada yer alan hastaların 12'si (%60) erkek, 8'i (%40) kızdı. Bir (%5) hastanın ailesinde konjenital kalp hastalığı öyküsü vardı. Hastaların 7'sinde (%35) prematüre doğum öyküsü mevcuttu. Yedi (%35) hastanın anne ve babası arasında akrabalık vardı. Hastaların 17'si diskret aort koarktasyonu, 3'ü valvüler aort stenozu tanıları ile izlendi. Tedavi oldukları postnatal yaş medyan 60 (minimum1-maksimum 195) gündü. Çalışmamızda; diskret aort koarktasyonu ve valvüler aort stenozu tanılı hastalarda tedavi öncesi ile tedavi sonrası 1.,3. ve 6.aylarda yapılan, asendan aorta, desendan aorta,transvers aorta, isthmus ve aortik anulusun çap ölçümlerinin z skorları karşılaştırıldı. Asendan aorta, transvers aorta, isthmus ve aortik anulusun işlem öncesi çap ölçümlerinin z skorları ile işlem sonrası 3. ve 6.aylardaki z skorları arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark görüldü (sırasıyla p değerleri;
Özet (Çeviri)
Aim: The aim is to evaluate the development of the aortic arch post-procedure in pediatric cases with valvular aortic stenosis treated with balloon valvuloplasty or valvular commissurotomy and discrete aortic coarctation treated with balloon or surgical angioplasty. Materials and methods: Between 13/10/2023 and 03/06/2024, 20 patients under one year of age who had undergone balloon valvuloplasty or valvular commissurotomy for valvular aortic stenosis, and balloon or surgical angioplasty for discrete aortic coarctation, and were followed up at the Diyarbakır Gazi Yaşargil Training and Research Hospital Pediatric Heart Center, were prospectively examined. Measurements of the ascending aorta, transverse aorta, descending aorta, isthmus, and aortic annulus were taken via echocardiography before treatment and at 1, 3, and 6 months post-treatment, and Z-scores were calculated. The Z-scores of the measurements before treatment were compared with the Z-scores of the measurements at 1, 3, and 6 months post-treatment. Patients who had undergone total arch repair were not included in this study. Results: Among the patients included in the study, 12 (60%) were male and 8 (40%) were female. One (5%) patient had a family history of congenital heart disease. Seven (35%) of the patients had a history of premature birth. Seven (35%) patients had consanguineous parents. Seventeen of the patients were followed up with a diagnosis of discrete aortic coarctation, and three with a diagnosis of valvular aortic stenosis. The median postnatal age at which they were treated was 60 days (minimum 1 - maximum 195 days). In our study, the Z-scores of the diameter measurements of the ascending aorta, descending aorta, transverse aorta, isthmus, and aortic annulus before treatment and at 1, 3, and 6 months after treatment in patients diagnosed with discrete aortic coarctation and valvular aortic stenosis were compared. A statistically significant difference was observed between the Z-scores of the diameter measurements of the ascending aorta, transverse aorta, isthmus, and aortic annulus before the procedure and the Z-scores at 3 and 6 months after the procedure (p-values, respectively;