Çeşitli sac malzemelerin u profilli bükümlerindeki geri yaylanma ve şekillendirilebilirlik özelliklerinin kıyaslanması
Material characterization and springback comparison under the u-bending operation of some sheet steel
- Tez No: 535426
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ ARMAĞAN ARICI, DR. ÖĞR. ÜYESİ EREN BİLLUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Otomotiv sektöründe gövdeden ağırlık azaltma yöntemlerinden en yaygını sac komponentlerde daha yüksek dayanımlı çelik kullanarak, sac kalınlığını azaltmaktır. Çeliklerin dayanım değerleri arttıkça, şekillendirilebilirlikleri azalmakta, geri yaylanma eğilimleri ise artmaktadır. Geleneksel yöntemlerle gövde parçalarında çift fazlı 980 MPa kopma dayanımına sahip çelikler şekillendirilebilmektedir. Hammadde üreticileri yüksek dayanımla birlikte yüksek süneklik sunan çelikler geliştirmeye ve piyasaya sunmaya devam etmektedir. Bu çalışmada yüksek sünekliğe sahip TWIP980 çeliği ve daha yüksek dayanımlı Q&P1180 çeliği kullanılarak bir otomobil komponentinin tasarım ve üretim aşamaları deneysel ve sayısal olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the automotive industry, one of the most common methods to lower the weight of the car body is to downgage the sheets using higher strength steels. As the strength level of a steel is increased, typically its formability is lowered and the tendency of higher spring back is increased. With conventional methods, car body parts can be formed using Dual Phase steels with 980 MPa UTS. Steelmakers are continuously developing and marketing higher strength-higher elongation materials. In this study, TWIP 980 steel – a grade with very high formability - and Q&P 1180 - an ultra high strength - steels are studied experimentally and numerically for design and manufacturability.